Powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdzają się zarówno w przypadku ogrzewania domu lub firmy, jak i w celu podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Należą do odnawialnych źródeł energii, nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, są też rozsądnym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych.

Dlaczego warto zainwestować w powietrzne pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń w gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach? Jak wygląda kwestia instalacji powietrznej pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła – jak działają pompy ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrzna to rodzaj instalacji grzewczej, który – jak zostało już wyżej wspomniane – jest dziś chętnie wybierany zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Zanim jednak powiemy więcej na temat montażu pompy ciepła i związanych z tym kosztach, warto przybliżyć temat powietrznych pomp ciepła. Na czym polega ich działanie?

Powietrzna pompa ciepła to system chłodzenia i ogrzewania, który wykorzystuje czynnik chłodniczy do przekazywania ciepła z jednego obszaru do drugiego. Energia ta jest przechwytywana z powietrza atmosferycznego dzięki wykorzystaniu procesów kondensacji i parowania. Główną zaletą powietrznych pomp ciepła w porównaniu z innymi systemami jest możliwość zapewnienia zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia przy użyciu tylko jednego systemu. Mając pompę ciepła powietrze-woda, nie trzeba inwestować dodatkowo w klimatyzator. Powietrzne pompy ciepła są przy tym łatwe w obsłudze i nie przysparzają problemów nawet osobom, które na co dzień nie mają wiele styczności z podobnymi urządzeniami. Warto też wiedzieć, że mając pompę ciepła, można zrezygnować z tradycyjnych grzejników ściennych i zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe bądź ogrzewanie podłogowe.

Powietrzna pompa ciepła – korzyści. Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii takich jak pompa ciepła powietrzna?

Istnieje wiele powodów, dla których pompy ciepła powietrze-woda zyskują ostatnio na popularności. Warto przyjrzeć im się bliżej:

  • Powietrzne pompy ciepła są przyjazne dla środowiska. To odnawialne źródła energii, które nie wykorzystują żadnych paliw kopalnych ani nie przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że mogą pomóc w zmniejszeniu ślad węglowego.
  • Są energooszczędne. Powietrzna pompa ciepła zużywa mniej energii niż systemy konwencjonalne podczas ogrzewania i chłodzenia. Oznacza to, że miesięczne rachunki za energię elektryczną będą niższe. Ponadto, pompy ciepła zazwyczaj działają dłużej niż systemy konwencjonalne ze względu na ich trwałość i wysokiej jakości komponenty użyte do ich budowy.
  • Są łatwe w utrzymaniu. Jedyną czynnością konserwacyjną, jaką należy wykonać, jest wymiana filtrów lub ich czyszczenie raz lub dwa razy w roku.
  • Są łatwe w instalacji. Pompy tego rodzaju wymagają znacznie mniej wkładu pracy niż np. gruntowe pompy ciepła, do których montażu niezbędne jest wykonywanie wykopów lub odwiertów na działce. Wystarczy zamontować jedną jednostkę na zewnątrz budynku, a drugą w środku.
  • Są ciche. Powietrzna pompa ciepła została zaprojektowana do cichej pracy, więc nie trzeba się martwić, że urządzenie będzie hałasować i zakłócać sen domowników czy niepokoić zwierzęta domowe.

Instalacja pompy ciepła typu powietrze-woda. Jak to wygląda?

Powietrzna pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania budynków, jak i ich chłodzenia. Powszechnie używa się jej także do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Jak jednak wygląda kwestia montażu tego urządzenia?

Instalacja powietrznej pompy ciepła składa się z dwóch części: instalacji jednostki zewnętrznej i podłączenia jej do jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera wszystkie elementy mechaniczne systemu, takie jak: wentylator, sprężarka, cewki itd. Jednostka wewnętrzna zawiera całą elektronikę używaną przez system; są to czujniki, które monitorują temperaturę i poziom wilgotności wewnątrz domu wraz z elementami sterującymi, które określają, kiedy włączyć lub wyłączyć system na podstawie tych pomiarów.

Każdy producent ma własną unikalną metodę instalacji swoich modeli powietrznych pomp ciepła. Jednak, tak czy inaczej, ten typ pompy nie powinien stworzyć zbytnich problemów przy montażu.

Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem. Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła typu powietrze-woda cechuje wysoka efektywność, łatwość obsługi oraz niskie koszty eksploatacji. Warto jednak przygotować się na to, że sama inwestycja związana z kupnem pompy oraz jej montażem może trochę kosztować.

Na rynku dostępne jest wiele modeli pomp ciepła. Cena uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od tego, jak duża będzie moc grzewcza danego modelu. Pompę ciepła należy dobrać do metrażu i konkretnych potrzeb, żeby mogła spełniać swoje zadanie w jak najlepszy sposób. Cena pompy ciepła może też zależeć od tego, czy urządzenie będzie instalowana w nowo wybudowanym domu, czy też montaż będzie wykonywany w ramach modernizacji istniejącej już instalacji grzewczej. Ale ile ostatecznie może kosztować pompa ciepła powietrzna wraz z montażem? Koszty wahają się od 20 do 55 tysięcy złotych. Jednak aby poznać konkretną cenę, należy skontaktować się ze specjalistą, który dobierze dla nas odpowiedni model i moc pompy ciepła, i w oparciu o te informacje poinformuje nas, na jaką kwotę powinniśmy być przygotowani.