IMG-20220901-WA0001 (1)
IMG-20220905-WA0008 (1)

Dlaczego instalacja pompy ciepła się opłaca?

Komfort cieplny to coś, co ma niebagatelny wpływ na jakość naszego życia. Gdy jest nam za gorąco lub za zimno, nasza efektywność znacząco się obniża. Jakość wykonywanej przez nas pracy spada, a odpoczynek nie przynosi upragnionego wytchnienia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy ten komfort cieplny mamy zapewniony. Wtedy dużo łatwiej jest nam skupić się na czynnościach zawodowych czy realizowaniu hobby.

Kilka słów o pompach ciepła

Komfort cieplny możemy sobie zapewnić w różny sposób. Da się jednak zauważyć, że w ostatnim czasie wzrosła popularność pomp ciepła. To systemy grzewcze, które mogą służyć zarówno do ogrzewania domu i grzania wody użytkowej, jak i – dzięki odwróceniu kierunku obiegu czynnika chłodniczego w pompie – do chłodzenia budynku. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, nie ma się więc co dziwić wzrostowi zainteresowania pompami ciepła. Jednocześnie panuje też przekonanie, że pompy ciepła nie należą do najtańszych systemów, gdyż wykorzystują energię elektryczną do działania, co nie pozostaje bez wpływu na wysokość rachunków za prąd. Czy to jednak uzasadnione obawy? Czy pompy ciepła rzeczywiście są tak drogie w użytkowaniu? Niekoniecznie. Ogrzewanie pompą ciepła wcale nie musi być tak kosztowne.

Pompa ciepła – przykład nowoczesnej instalacji grzewczej

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego. Może być używana do ogrzewania lub chłodzenia, ale nie w tym samym czasie. Pompa ciepła wykorzystuje czynnik chłodniczy do absorbowania ciepła z powietrza i wykorzystywania go m.in. do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła są zwykle zasilane energią elektryczną – używa się ich zarówno w zastosowaniach mieszkalnych, komercyjnych, jak i przemysłowych.

Pompy ciepła mają wiele zalet w porównaniu z innymi metodami ogrzewania:

pompy ciepła nie wymagają dostaw paliwa, takich jak gaz ziemny lub paliwo stałe
montaż pompy ciepła pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media poprzez wykorzystanie energii elektrycznej zamiast paliwa do produkcji ciepła lub chłodzenia w domu lub firmie
dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, dlatego bez problemu można znaleźć model, który idealnie dopasuje się do konkretnych potrzeb klienta
pompy ciepła są łatwe w instalacji i obsłudze, więc nie trzeba się martwić o to, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z tym rodzajem instalacji grzewczej
wysoka efektywność pompy ciepła – pompy są skuteczne i bezpieczne w działaniu
pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, które nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery
pompy ciepła są również bezpieczne do stosowania w domach z dziećmi lub zwierzętami domowymi, ponieważ nie wykorzystują żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe w razie przypadkowego spożycia
można jeszcze bardziej zaoszczędzić na stosowaniu tego typu instalacji grzewczej, poprzez połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Jeden z najpopularniejszych systemów grzewczych – pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda to jeden z najczęściej wybieranych systemów, jeśli chodzi o ogrzewanie domu i uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Dlaczego? Jest kilka powodów.

W przeciwieństwie np. do gruntowej pompy ciepła, która przed rozpoczęciem pracy musi być zainstalowana pod ziemią i poprowadzona przez kanały (co wiąże się z pracami ziemnymi, takimi jak wykopy, odwierty itd.), pompa ciepła powietrze-woda nie wymaga tak rozległej instalacji. Dzięki temu instalacja jest znacznie łatwiejsza, szybsza, a koszty montażu są mniejsze. Poza tym, pompy ciepła powietrze-woda można zainstalować praktycznie na każdej działce. Czynniki, takie jak wielkość działki, poziom jej zagospodarowania czy rodzaj gruntu, nie stanowią tu problemu. Kolejny powód jest taki, że podczas gdy inne systemy grzewcze mogą mieć problemy z wydajnością w czasie silnych chłodów i mroźnych dni, porządna pompa powietrze-woda jest w stanie bez trudu poradzić sobie w takich warunkach i nie zawiedzie w potrzebie.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła u nas?

Decydując się na jedną z oferowanych przez nas pomp ciepła, klient inwestuje przede wszystkim w wysoką jakość. Dlaczego?

Warto wspomnieć, że nasze pompy ciepła są bardzo energooszczędne. Z naszymi produktami klienci są w stanie zaoszczędzić – zużycie energii będzie mniejsze, a rachunki za energię elektryczną będą niższe nawet do 40% niż w przypadku korzystania z pomp konkurencyjnych producentów. Wiemy, jak ważne jest solidne wykonanie, dlatego stawiamy na najnowsze technologie. W naszych pompach zamiast tradycyjnych grzałek (jeden z najbardziej energochłonnych elementów pomp ciepła) instalujemy nowoczesny system EVI (Enhanced Vapor Injection). Ponadto, używamy ekologicznego czynnika chłodniczego R32. Jest to znakomita i nowatorska alternatywa dla starego, mniej efektywnego, a do tego łatwopalnego czynnika R410A. Dodatkowo dajemy na wszystkie elementy pompy ciepła aż 7 lat gwarancji, podczas gdy inne firmy oferują klientom jedynie 5-letni okres gwarancyjny na wybrane podzespoły!

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą z początku wydawać się droższym rozwiązaniem niż inne systemy grzewcze. Jednak instalacja pompy ciepła to decyzja, która z pewnością się zwróci. Jeśli natomiast chodzi o koszt pompy ciepła – jak zapewne nietrudno się domyślić – nie da się go konkretnie określić, nie znając potrzeb konkretnego klienta. W grę wchodzi tu m.in. moc pompy ciepła. Oferujemy pompy ciepła powietrze-woda nowej generacji o mocy 8 kW stosowane w instalacjach domowych, a także takie o mocy do 90 kW przeznaczone do instalacji przemysłowych. Wiadomo, że koszty będą się tu z pewnością bardzo różnić. Dlatego aby dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła, należy najpierw określić indywidualne zapotrzebowanie klienta.

Warto jednak wiedzieć, że aktualnie można liczyć na rozmaite dotacje i dofinansowania. W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie na wymianę starego i mało efektywnego źródła ciepła na nowoczesną pompę ciepła, które może wynieść nawet do 55,600 zł. Jest też możliwość skorzystania z programu „Moje Ciepło” promującego energię odnawialną – w tym przypadku możliwe jest otrzymanie do 7,000 zł dofinansowania a z kolei w programie “Mój Prąd 5.0” dotacja wynosi 26,400 zł. Warto skontaktować się z konsultantem, który dokona wyceny pompy ciepła i w razie potrzeby wyjaśni, w jaki sposób można się starać o dodatkowe środki na wymianę źródła ogrzewania domu.