Pompy ciepła Rzeszów
Pompa ciepła – wysoka efektywność i niezawodność
Argumentem przemawiającym za instalacją nowoczesnego systemu instalacji grzewczej, jest jego wydajność i niskie koszty eksploatacji. Wysoka efektywność pompy ciepła sprawia, że to rozwiązanie należy aktualnie do najczęściej wybieranych, zarówno przez osoby wymieniające starą instalację grzewczą na bardziej wydajną, jak i przez tych, którzy planują budowę nowego domu.
Pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na łatwość montażu i skuteczność w zakresie zapewniania ciepła i podgrzewania wody użytkowej. Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła i dlaczego instalacja pompy ciepła to dobry pomysł?
Pompy ciepła – czym są i jak działają?
Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pompa ciepła działa poprzez wykorzystanie energii elektrycznej do sprężania i rozszerzania powietrza, co powoduje powstanie ciepła, gdy powietrze porusza się przez cewki w systemie.
Jednostka wewnętrzna pompy ciepła jest zwykle umieszczona w pomieszczeniu zwanym kotłownią. Znajdują się tam wszystkie główne urządzenia do obsługi systemu, w tym jednostka chłodnicza i panel sterowania. Niektóre systemy mogą mieć dodatkowe panele sterowania w innych częściach domu, takich jak wewnętrzne szafy lub łazienki, gdzie są łatwo dostępne przez właścicieli domu, ale wszystko zależy od typu pompy ciepła i preferencji użytkownika.
Sprężarka spręża i rozszerza powietrze, które dostarcza ciepło, przechodząc przez specjalnie zaprojektowane wężownice w kanałach systemu HVAC lub w miejscach, gdzie znajdują się połączenia między komponentami. Proces ten przebiega w sposób ciągły podczas pracy pompy ciepła, niezależnie od tego, czy w tym czasie jesteśmy w domu, czy nie. Istotną kwestią jest to, że pompa ciepła może pracować w trybie ogrzewania domu, a także chłodzenia (w zależności od potrzeb). Wraz z pompą ciepła możliwe jest też zastosowanie klimakonwektorów.
Z jakimi rodzajami pomp można się spotkać?
Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu i uzyskanie ciepłej wody użytkowej, ale nie każdy wie, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Najczęstsze rodzaje pomp ciepła to te, które jako źródło ciepła wykorzystują powietrze, grunt i wodę. Każdy typ ma swoje zalety, ale największą popularnością cieszą się jednak pompy ciepła powietrze-woda. Warto jednak chociaż zapoznać się z tym, co oferuje rynek. Mamy więc:
- Pompy ciepła powietrze-woda – jest to wydajny sposób na ogrzewanie domu lub firmy. Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepłego powietrza z zewnątrz budynku do przewodów, gdzie jest ono kolejno rozprowadzane po całym domu. Urządzenia te mogą być również wykorzystane do chłodzenia domu podczas gorących miesięcy, zastępując tradycyjne systemy klimatyzacji.
- Pompy ciepła typu gruntowego – urządzenia te wykorzystują grunt jako źródło ciepła. Ten system działa poprzez obieg wody przez rury zakopane w ziemi. Ciepło jest pobierane z wnętrza ziemi i dostarczane do domu, gdzie służy do ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Gruntowe pompy ciepła są jednak znacznie trudniejsze, jeśli chodzi o instalację – montaż pompy ciepła wymaga tu szeroko zakrojonych prac ziemnych.
- Pompy ciepła woda-woda – pompa ciepła ze źródłem wodnym działa podobnie jak systemy ze źródłem gruntowym, ale jako materiał źródłowy do celów ogrzewania i chłodzenia wykorzystuje wodę zamiast gleby. Ten typ instalacji grzewczej montuje się najczęściej przy zbiornikach wodnych, takich jak rzeki czy jeziora, z których urządzenie może pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu.
Pompy ciepła powietrze-woda – Rzeszów
Pompy ciepła powietrze-woda są jednym z najbardziej wydajnych i opłacalnych sposobów ogrzewania i chłodzenia domu. Ten rodzaj instalacji grzewczej wybiera coraz więcej osób, które decydują się na wymianę źródła ciepła. Pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują czysty, naturalny czynnik chłodniczy do przenoszenia ciepła z powietrza do wody. Oznacza to, że mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.
Pompy ciepła powietrze-woda mają kilka kluczowych zalet w porównaniu z innymi systemami grzewczymi:
- są energooszczędne – są znacznie bardziej wydajne niż elektryczne grzejniki akumulacyjne lub otwarte kominki
- to ekologiczne urządzenia – pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje energię elektryczną zamiast gazu lub oleju, nie powoduje więc emisji zanieczyszczeń
- są uniwersalne – dzięki temu, że mogą pracować zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia, nie trzeba dodatkowo instalować klimatyzatora
- możliwe jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Mając na posesji instalację fotowoltaiczną, można korzystać z energii słonecznej, zamiast pobierać energię elektryczną z sieci
Dragon – nowoczesne pompy ciepła, którym można zaufać
Stając przed wyborem, jaką pompę ciepła wybrać, warto zainteresować się pompą marki Dragon. Ogrzewanie pompą ciepła Dragon jest nie tylko efektywne, ale i niedrogie. A oto kilka argumentów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła powietrze-woda firmy Dragon:
- pompy ciepła Dragon nie są wyposażone w energochłonne grzałki, dzięki czemu koszty eksploatacji będą niższe niż w przypadku innych dostępnych na rynku pomp ciepła;
- pompy ciepła Dragon wykorzystują ekologiczny i bardziej wydajny czynnik chłodniczy R32;
- system EVI umożliwia płynną pracę pompy ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (nawet do -30 stopni Celsjusza!);
- współczynnik COP pomp ciepła Dragon wynosi nawet 4,70;
- firma daje 7-letnią gwarancję na pompy ciepła i podzespoły;
- moc pompy ciepła Dragon może wynosić od 8 kW do 90 kW (w zależności od tego, czy klientowi zależy na pompie do zastosowań domowych, czy przemysłowych).