Pompy ciepła Poznań
Powietrzne pompy ciepła Poznań
Pompy ciepła w Poznaniu oraz innych polskich miastach i miasteczkach stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym. Są one najczęściej kupowane przez inwestorów o wysokiej świadomości ekologicznej, którzy chcą przejść na odnawialne źródła energii, obniżając dodatkowo swoje rachunki za energię elektryczną. Pompy ciepła oferują wiele korzyści w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak np. kotły na paliwo stałe. Mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia domu, nie trzeba się więc martwić o zmianę systemu, gdy zmieniają się pory roku. Służą także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, tak więc są to urządzenia o bardzo szerokim zakresie działania.
Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Są one bardzo wydajne, ale wymagają sporo energii do działania. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią pompę ciepła, która nie dość, że zagwarantuje efektywne ogrzewanie domu i pozwoli na uzyskanie ciepłej wody użytkowej, to będzie się wyróżniać niskim zużyciem energii elektrycznej, co wpłynie pozytywnie na wysokość rachunków za prąd. Takie są właśnie nasze bezgrzałkowe pompy ciepła z Poznania. Dzięki temu, że zamiast energochłonnej grzałki wyposażyliśmy je w sprężarkę inwerterową, pobierają one o 40% mniej prądu od grzałkowych urządzeń konkurencyjnych firm. Grzałka w pompach ciepła pełni bowiem funkcję awaryjnego podgrzewania układu. Za każdym razem, gdy się włącza, pobiera bardzo duże ilości prądu. Dzieje się tak niemal zawsze, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C, a więc w naszym klimacie sytuacja ta powtarza się przez większą część sezonu jesienno-zimowego, znacząco zwiększając zużycie prądu.
Pompy ciepła typu powietrze-woda działają poprzez cyrkulację czynnika chłodniczego przez wężownicę parownika wewnątrz przewodów w domu. Czynnik chłodniczy pochłania ciepło z wnętrza domu i zamienia się w ciecz, która następnie przepływa na zewnątrz do jednostki skraplacza, gdzie uwalnia zaabsorbowane przez siebie ciepło do otaczającego powietrza na zewnątrz budynku. Cykl powtarza się do momentu, gdy temperatura osiągnie akceptowalny zakres. Z kolei w trybie ogrzewania pompa ciepła pobiera powietrze zewnętrzne i wykorzystuje zmagazynowaną w nim energię do ogrzania domu i podgrzewania wody użytkowej.
Powietrzne pompy ciepła w Poznaniu zapewniają całoroczny komfort termiczny. Są szczególnie polecane do stosowania w rejonach, gdzie zimy są bardzo zimne, a lata mogą być bardzo gorące i wilgotne. Oprócz energooszczędności urządzenia te mają dodatkową ważną cechę – działają bardzo cicho w porównaniu z innymi rodzajami dostępnych dzisiaj systemów grzewczych, takich jak piece gazowe lub elektryczne grzejniki płytowe.
Z jakich powodów warto rozważyć montaż pompy ciepła w Poznaniu?
Instalacja pompy ciepła niesie za sobą wiele korzyści. Przekonali się o tym ci, którzy zdecydowali się na montaż pompy ciepła na swojej działce. Co można zaliczyć do największych zalet korzystania z pomp ciepła? Oto kilka z nich:
- Wydajność - nowoczesne powietrzne pompy ciepła są bardziej energooszczędne niż tradycyjne piece lub kotły, ponieważ nie marnują energii, produkując nadmiar ciepła w miesiącach letnich, kiedy nie jest ono potrzebne. Pompy ciepła, takie jak pompy Dragon, cechuje wysoka efektywność.
- Wszechstronność – pompy ciepła powietrze-woda mogą być instalowane w nowych lub starych domach, nie mają specjalnych wymagań konserwacyjnych i są niezwykle łatwe w użyciu. Można również dostosować ustawienia do swojego poziomu komfortu, regulując kontrolę temperatury z wnętrza domu.
- Mogą być używane przez cały rok – pompy ciepła mogą służyć zarówno do chłodzenia podczas gorących, letnich miesięcy, jak i do ogrzewania domu i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej w czasie jesienno-zimowych mrozów. Ponadto, pompy ciepła Dragon, zamiast zwykłych grzałek, wyposażone są w system EVI (zaawansowany bezpośredni wtrysk pary do kompresora) instalowany wraz z odpowiednio przystosowaną sprężarką inwerterową, co gwarantuje wysoką wydajność pracy pompy ciepła nawet przy temperaturze zewnętrznej rzędu -30 stopni Celsjusza.
- Współdziałanie z instalacją fotowoltaiczną – możliwe jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala wykorzystywać energię odnawialną do produkcji zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej. Taki duet umożliwi Ci poczynienie jeszcze większych oszczędności, gdyż obniży rachunki za energię elektryczną oraz znacznie zmniejszy koszty eksploatacyjne pompy ciepła.
- Łatwy montaż pompy ciepła – montaż pomp ciepła powietrze-woda jest nieskomplikowany. Nie trzeba do tego wykonywać prac ziemnych, takich jak wykopy czy odwierty (jak ma to miejsce w przypadku instalacji gruntowej pompy ciepła). Dzięki temu nie zajmuje on zbyt dużo czasu. Decydując się na zakup naszej pompy ciepła w Poznaniu, możesz liczyć na bardzo szybkie terminu montażu.
- Brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery – pompy ciepła Dragon to ekologiczne urządzenia, które nie zanieczyszczają środowiska, tak jak np. kotły na paliwo stałe, ponieważ, aby wytworzyć ciepło, nie muszą spalać żadnego paliwa.
Dofinansowanie do pomp ciepła w Poznaniu
Wysoki koszt pompy ciepła to coś, czego obawia się wiele osób zastanawiających się nad wyborem tego typu źródła ogrzewania domu. Ogrzewanie pompą ciepła jest wydajne i efektywne, ale trzeba liczyć się z tym, że może być to początkowo nieco większa inwestycja niż w przypadku montażu np. kotła na ekogroszek. Jednak jest to inwestycja, na którą zdecydowanie warto się zdecydować, tym bardziej, jeśli masz zamiar korzystać także z instalacji fotowoltaicznej. Dla inwestorów chcących połączyć swoją mikroinstalację fotowoltaiczną z pompą ciepła powstał specjalny program dotacji rządowych: „Mój Prąd”. Koszt pompy ciepła może być także obniżony, jeśli skorzystasz z programu „Czyste Powietrze” lub „Moje Ciepło”.
Program „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego o wysokości nawet do kilkunastu tysięcy złotych w przypadku montażu pompy ciepła Dragon. To ogromne ułatwienie dla osób, które instalacja pompy ciepła może przerażać w kontekście kosztów inwestycji. Jest on adresowany do właścicieli już istniejących budynków, którzy mają zamiar przeprowadzić w nich prace termomodernizacyjne i wymienić kocioł starego typu na ekologiczne źródło ciepła. Kolejnym programem rządowym jest „Moje Ciepło”, który promuje wybór ekologicznych, odnawialnych źródeł energii i oferuje nawet 7 tysięcy złotych dofinansowania na montaż pompy ciepła. Jest on przeznaczony dla właścicieli nowych budynków.