Pompy ciepła można dzisiaj zaliczyć do jednych z najbardziej popularnych rodzajów systemów grzewczych używanych w charakterze instalacji centralnego ogrzewania oraz służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą one ogrzewać lub chłodzić nasz dom, ale bardzo różnią się od innych systemów. Pompę ciepła można porównać pod pewnymi względami do klimatyzatora, który dodatkowo może służyć do ogrzewania domu. Urządzenia te używane są w całym kraju, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w rozmaitych przedsiębiorstwach, ponieważ są one energooszczędne, wydajne i opłacalne w użytkowaniu.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła występują w różnych postaciach. Do najczęściej wybieranych rodzajów instalacji należą niskotemperaturowe pompy ciepła. Jednak nie da się nie zauważyć, że dużą popularnością cieszą się także wysokotemperaturowe pompy ciepła. Czym one są? Jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła? O tym w poniższym tekście.

Co to jest pompa ciepła, czym się charakteryzuje?

Przed poruszeniem tematu wysokotemperaturowej pompy ciepła warto w kilku zdaniach powiedzieć o pompach ciepła ogólnie. Co to za urządzenia i jak działają?

Standardowa pompa ciepła – mówiąc najprościej – jest urządzeniem, które usuwa ciepło z jednego miejsca, takiego jak powietrze zewnętrzne, i przenosi je do innego miejsca, takiego jak wnętrze domu. W procesie przenoszenia ciepła wykorzystywana jest energia elektryczna do zasilania sprężarki, która pompuje powietrze przez instalację. Im bardziej wydajny jest system, tym niższe będą rachunki za energię elektryczną wykorzystaną do zasilenia pompy ciepła.

Pompa ciepła, na pierwszy rzut oka, wygląda i działa trochę jak lodówka, ale zamiast usuwać ciepło z wnętrza i przekazywać je na zewnątrz, urządzenie to usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię – w postaci ciepła – do budynku. Jest to jednak bardziej uniwersalne urządzenie grzewcze, które w zimie grzeje, a latem – dzięki odwróceniu biegu – może służyć w celu chłodzenia pomieszczeń. Proces chłodzenia lub ogrzewania odbywa się za sprawą przemian termodynamicznych zachodzących w obiegu zamkniętym pompy ciepła.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – co warto wiedzieć?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest wariacją na temat tradycyjnego typu systemu grzewczego, działającego w wyższych temperaturach niż większość systemów. Ma tendencję do wytwarzania większej ilości ciepła na jednostkę zużytej energii elektrycznej niż inne typy systemów grzewczych. Dodatkowo, ponieważ pracuje w wyższej temperaturze, do obsługi pompy potrzebny jest mniejszy przepływ powietrza. Z tego właśnie powodu wysokotemperaturowe pompy ciepła są cichsze i mniej kłopotliwe niż inne modele.

Jeśli chodzi o pompy wysokotemperaturowe, wyróżniamy pompy ciepła gruntowe (grunt-woda), pompy ciepła powietrze-woda oraz woda-woda. Warto wiedzieć, że najpopularniejsze spośród nich są wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda. Są – inaczej niż pompy ciepła gruntowe – tańsze i szybsze w instalacji. Montaż pompy ciepła tego typu jest też znacząco tańszy niż w przypadku pompy gruntowej, do której instalacji konieczne jest wykonanie prac ziemnych na zewnątrz budynku.

Najnowsze modele pomp ciepła wysokotemperaturowych oferują wiele udogodnień. Nowoczesna wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda może być wyposażona m.in. w automatyczny system odszraniania parownika i zapewniać wydajną pracę przy temperaturach zewnętrznych nawet do -25 stopni Celsjusza.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła a pompy niskotemperaturowe – czym się różnią?

Ogólnie rzecz biorąc, pompa niskotemperaturowa to urządzenie, które najlepiej nadaje się do zapewnienia ogrzewania pomieszczeń w nowym budownictwie. Z kolei w starych budynkach systemy grzewcze to zazwyczaj skomplikowane instalacje rurowe lub tradycyjne grzejniki, których efektywność zależy od temperatury dopływającej wody. Źródłem ciepła dla takich systemów są wydajne, ale nieprzyjazne środowisku kotły na paliwa stałe.

Coraz większa świadomość, a co za tym idzie troska o ekologię i dobro środowiska naturalnego, spowodowała wzrost zainteresowania wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale również pomp ciepła. Dziś są one coraz chętniej wybierane, choć jeszcze do niedawna takie rozwiązanie wydawało się bardzo kosztowne i mało ekonomiczne. Nowoczesne wysokotemperaturowe pompy ciepła uważane są za najbardziej efektywny sposób utrzymania leciwych, starych systemów grzewczych.

Wysokotemperaturową pompę ciepła wykorzystać można z powodzeniem, aby zapewnić ogrzewanie również w takich miejscach, jak budynki użyteczności publicznej, obiekty zabytkowe, kościoły. Pompy ciepła wysokotemperaturowe sprawdzą się też w zakładach przemysłowych czy w budynkach modernizowanych.