Bezgrzałkowe pompy ciepła – nowoczesny rodzaj instalacji grzewczej. Wysoka efektywność i energooszczędność

Kwestia ogrzewania to coś, nad czym zastanawia się każda osoba planująca budowę domu. To również temat dla tych, którzy zamierzają wymienić stary i mało efektywny system grzewczy. Może się wtedy pojawić pytanie: jakiego rodzaju instalacja grzewcza będzie najlepsza do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej? Są oczywiście różne opcje. Jednak trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie wzrasta popularność pomp ciepła.Pompą ciepła można ogrzewać zarówno małe budynki mieszkalne, jak i większe budynki przemysłowe, biura itd. Instalacja pompy ciepła może być dobrym pomysłem z różnych powodów. Pompy ciepła to skuteczne, a przy tym ekologiczne urządzenia, które mogą dodatkowo pomóc w zredukowaniu wysokości rachunków za energię elektryczną. Najpopularniejszym typem tej instalacji grzewczej jest pompa ciepła powietrze-woda. Warto jednak zauważyć, że oprócz standardowych pomp powietrze-woda wykorzystujących grzałki, istnieją także alternatywne i warte uwagi rozwiązania. Należą do nich bezgrzałkowe pompy ciepła.

Pompy ciepła typu powietrze-woda. Na czym polega zasada działania pompy ciepła tego rodzaju?

Zanim poszerzymy temat bezgrzałkowych pomp ciepła, warto zacząć od dowiedzenia się nieco więcej na temat pomp ciepła powietrze-woda, które należą do najczęściej instalowanych systemów grzewczych. Na początek wypada wyjaśnić, jak działają pompy ciepła powietrze-woda. Otóż wykorzystują one powietrze atmosferyczne, z którego odbierają ciepło, a następnie przekazują je do wody, która krąży w instalacji grzewczej danego budynku. W procesie tym wykorzystywany jest czynnik chłodniczy oraz sprężarka. Powietrze zewnętrzne poddane jest wpływowi ciśnienia, w wyniku czego wzrasta jego temperatura. Tak powstałe ciepło trafia do instalacji i służy do ogrzewania domu (przy pompie ciepła powietrze-woda doskonale sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe) i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Oczywiście cały proces jest nieco bardzie skomplikowany, ale tak, w kilku prostych zdaniach można wyjaśnić działanie pompy ciepła powietrze-woda.

Co istotne, jeśli chodzi o montaż pompy ciepła powietrze-woda, nie wymaga on wiele pracy. Nie ma potrzeby wykonywania robót ziemnych (wykopów czy odwiertów), jak to ma miejsce przy instalacji gruntowych pomp ciepła. Dodatkowo, pompa powietrze-woda może być zamontowana praktycznie na każdej działce, niezależnie od jej metrażu, typu gleby czy ukształtowania terenu.

Bezgrzałkowe pompy ciepła – co jest w nich takiego specjalnego?

Większość dostępnych na rynku pomp ciepła wyposażona jest w grzałki. Są one stosowana po to, żeby pompa mogła uzyskać moc wystarczającą do ogrzania konkretnej przestrzeni. Nie każdy jednak wie, że grzałka jest elementem bardzo energochłonnym. Powoduje to wzrost kosztów eksploatacji, co w prostej linii przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną, a tego chyba każdy wolałby uniknąć. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie pompa ciepła bezgrzałkowa.

Bezgrzejnikowe pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby były niezawodne i działały wydajniej niż tradycyjne systemy, które wymagają grzałki elektrycznej. Dzięki temu jednostki, które nie mają grzałek elektrycznych, są znacznie bardziej wydajne, ponieważ cechuje je wyższy współczynnik COP (jest to współczynnik wydajności, który informuje nas o stosunku ilości dostarczanej energii do ilości energii zużytej), a to zapewnia lepszy zwrot z inwestycji w czasie pracy pompy ciepła.

Warto dodać, że montaż pompy ciepła bez zainstalowanej grzałki jest korzystny, gdyż ogranicza zużycie energii elektrycznej, obniżając rachunki za prąd. Jest to szczególnie istotne przy zmiennych cenach energii. Koszt pompy ciepła w standardowej formie (z grzałką) może więc nie być taki, jak sobie wyobrażaliśmy na etapie planowania inwestycji.

Pompa ciepła bez grzałki, czyli jaka? Efektywne i energooszczędne ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła zamiast energochłonnych grzałek (które w teorii powinny załączać się dopiero przy silniejszych mrozach, a w praktyce często uruchamiają się przy temperaturach zewnętrznych ok. 0 stopni Celsjusza, nawet 4-krotnie zwiększając zużycie prądu!) może być wyposażona w nowoczesny system EVI (Enhanced Vapor Injection), czyli bezpośredni wtrysk pary do kompresora. System ten, w parze z wysokowydajną sprężarką Panasonic typu DC Inverter, wyraźnie redukuje zużycie energii elektrycznej, wpływając na wysokość opłat za prąd. Dodatkowo, wyjście takie gwarantuje płynną pracę pompy ciepła przy temperaturach nawet do -30 stopni Celsjusza! Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele zaoszczędzić można na takiej pompie w miesiącach zimowych, żeby docenić to rozwiązanie.

Jeśli natomiast chodzi o moc pompy ciepła i dostosowanie jej do konkretnego budynku, tutaj warto zaufać specjalistom, którzy zajmują się tym na co dzień. Kontakt z konsultantem firmy oferującej montaż pompy ciepła powietrze-woda w typie bezgrzałkowym może rozwiać wszelkie wątpliwości. Jednak jedno jest pewne – efektywność pompy ciepła tego rodzaju jest bardzo wysoka, dlatego jest to opcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.