Powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdzają się zarówno w przypadku ogrzewania domu lub firmy, jak i w celu podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Należą do odnawialnych źródeł energii, nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, są też rozsądnym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych.

Dlaczego warto zainwestować w powietrzne pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń w gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach? Jak wygląda kwestia instalacji powietrznej pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła – jak działają pompy ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrzna to rodzaj instalacji grzewczej, który – jak zostało już wyżej wspomniane – jest dziś chętnie wybierany zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Zanim jednak powiemy więcej na temat montażu pompy ciepła i związanych z tym kosztach, warto przybliżyć temat powietrznych pomp ciepła. Na czym polega ich działanie?

Powietrzna pompa ciepła to system chłodzenia i ogrzewania, który wykorzystuje czynnik chłodniczy do przekazywania ciepła z jednego obszaru do drugiego. Energia ta jest przechwytywana z powietrza atmosferycznego dzięki wykorzystaniu procesów kondensacji i parowania. Główną zaletą powietrznych pomp ciepła w porównaniu z innymi systemami jest możliwość zapewnienia zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia przy użyciu tylko jednego systemu. Mając pompę ciepła powietrze-woda, nie trzeba inwestować dodatkowo w klimatyzator. Powietrzne pompy ciepła są przy tym łatwe w obsłudze i nie przysparzają problemów nawet osobom, które na co dzień nie mają wiele styczności z podobnymi urządzeniami. Warto też wiedzieć, że mając pompę ciepła, można zrezygnować z tradycyjnych grzejników ściennych i zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe bądź ogrzewanie podłogowe.

Powietrzna pompa ciepła – korzyści. Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii takich jak pompa ciepła powietrzna?

Istnieje wiele powodów, dla których pompy ciepła powietrze-woda zyskują ostatnio na popularności. Warto przyjrzeć im się bliżej:

  • Powietrzne pompy ciepła są przyjazne dla środowiska. To odnawialne źródła energii, które nie wykorzystują żadnych paliw kopalnych ani nie przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że mogą pomóc w zmniejszeniu ślad węglowego.
  • Są energooszczędne. Powietrzna pompa ciepła zużywa mniej energii niż systemy konwencjonalne podczas ogrzewania i chłodzenia. Oznacza to, że miesięczne rachunki za energię elektryczną będą niższe. Ponadto, pompy ciepła zazwyczaj działają dłużej niż systemy konwencjonalne ze względu na ich trwałość i wysokiej jakości komponenty użyte do ich budowy.
  • Są łatwe w utrzymaniu. Jedyną czynnością konserwacyjną, jaką należy wykonać, jest wymiana filtrów lub ich czyszczenie raz lub dwa razy w roku.
  • Są łatwe w instalacji. Pompy tego rodzaju wymagają znacznie mniej wkładu pracy niż np. gruntowe pompy ciepła, do których montażu niezbędne jest wykonywanie wykopów lub odwiertów na działce. Wystarczy zamontować jedną jednostkę na zewnątrz budynku, a drugą w środku.
  • Są ciche. Powietrzna pompa ciepła została zaprojektowana do cichej pracy, więc nie trzeba się martwić, że urządzenie będzie hałasować i zakłócać sen domowników czy niepokoić zwierzęta domowe.

Instalacja pompy ciepła typu powietrze-woda. Jak to wygląda?

Powietrzna pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania budynków, jak i ich chłodzenia. Powszechnie używa się jej także do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Jak jednak wygląda kwestia montażu tego urządzenia?

Instalacja powietrznej pompy ciepła składa się z dwóch części: instalacji jednostki zewnętrznej i podłączenia jej do jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera wszystkie elementy mechaniczne systemu, takie jak: wentylator, sprężarka, cewki itd. Jednostka wewnętrzna zawiera całą elektronikę używaną przez system; są to czujniki, które monitorują temperaturę i poziom wilgotności wewnątrz domu wraz z elementami sterującymi, które określają, kiedy włączyć lub wyłączyć system na podstawie tych pomiarów.

Każdy producent ma własną unikalną metodę instalacji swoich modeli powietrznych pomp ciepła. Jednak, tak czy inaczej, ten typ pompy nie powinien stworzyć zbytnich problemów przy montażu.

Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem. Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła typu powietrze-woda cechuje wysoka efektywność, łatwość obsługi oraz niskie koszty eksploatacji. Warto jednak przygotować się na to, że sama inwestycja związana z kupnem pompy oraz jej montażem może trochę kosztować.

Na rynku dostępne jest wiele modeli pomp ciepła. Cena uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od tego, jak duża będzie moc grzewcza danego modelu. Pompę ciepła należy dobrać do metrażu i konkretnych potrzeb, żeby mogła spełniać swoje zadanie w jak najlepszy sposób. Cena może też zależeć od tego, czy pompa ciepła będzie instalowana w nowo wybudowanym domu, czy też montaż będzie wykonywany w ramach modernizacji istniejącej już instalacji grzewczej. Ale ile ostatecznie może kosztować pompa ciepła powietrzna wraz z montażem? Koszty wahają się od 20 do 55 tysięcy złotych. Jednak aby poznać konkretną cenę, należy skontaktować się ze specjalistą, który dobierze dla nas odpowiedni model i moc pompy ciepła, i w oparciu o te informacje poinformuje nas, na jaką kwotę powinniśmy być przygotowani.

Pompa ciepła to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób budujących dla siebie nowy dom lub takich, które chcą zmienić stare, mało efektywne źródło ciepła na coś bardziej wydajnego. Pompą ciepła można ogrzewać zarówno dom jednorodzinny, jak i większe budynki przemysłowe. Nadaje się ona do podgrzewania wody użytkowej, a w gorących miesiącach może nawet – dzięki odwróceniu biegu pompy – służyć do chłodzenia budynków. Odpowiednio dobrana moc pompy ciepła sprawi, że ogrzewanie domu czy budynku firmowego będzie skuteczne i efektywne. Ponadto, pompy ciepła to ekologiczne urządzenia – używając ich, nie przyczyniamy się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Jednak czy to wszystko nie brzmi aż zbyt dobrze? Czy ogrzewanie pompą ciepła jest naprawdę aż tak wydajne i korzystne? Opisy i deklaracje to jedno, ale jaka jest rzeczywistość? Warto to zweryfikować, opierając się na opiniach osób, które zdecydowały się na montaż pompy ciepła u siebie. Co mówią klienci na temat ogrzewania domu pompą ciepła?

Pompy ciepła – czym są i do czego służą? Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Mówiąc o przydatności pomp ciepła na podstawie ich użytkowania przez klientów, warto na początku poświęcić chwilę na opowiedzenie, czym właściwie jest to urządzenie i jaka jest zasada działania pompy ciepła. Z pewnością osoby, które już w pompę ciepła zainwestowali, mają te informacje w małym palcu, ale dla innych, które dopiero myślą o instalacji pompy ciepła u siebie na posesji, może to być bardzo przydatne.

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Pompa ciepła opiera się na tej samej zasadzie co lodówka, ale działa odwrotnie. W trybie ogrzewania ciepło pozyskiwane z powietrza zewnętrznego lub z gruntu jest absorbowane przez pompę ciepła i przekazywane do budynku, gdzie może służyć do ogrzewania domu lub uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Latem, gdy nie ma potrzeby ogrzewania, proces ten jest odwracany i pompa ciepła może służyć do chłodzenia pomieszczeń, co jest bardzo wygodne – nie trzeba mieć dodatkowo zainstalowanego klimatyzatora. Pompy ciepła są więc przydatne przez cały rok.

Jak działają pompy ciepła? Pompa ciepła powietrze-woda jako skuteczny sposób ogrzewania budynków, a także ich chłodzenia

Warto nadmienić, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Najczęściej wyróżnia się pompy ciepła powietrze-woda, pompy ciepła gruntowe oraz pompy ciepła powietrze-powietrze. Jednym z najpopularniejszych typów jest właśnie pompa ciepła powietrze-woda.

Pompa ciepła działa poprzez przekazywanie energii z jednego miejsca do drugiego. Oznacza to, że w podstawowym trybie energia jest przenoszona z zewnątrz do wnętrza domu. Odbywa się to za pomocą czynnika chłodniczego, który zmienia swój stan z cieczy na gaz w trakcie przemieszczania się przez system. Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi je do wnętrza domu. I odwrotnie – gdy w pomieszczeniu jest gorąco, można odwrócić bieg pompy ciepła w taki sposób, aby pobierała ciepło z wnętrza i przekazywała je na zewnątrz.

Pompy ciepła powietrze-woda są bardziej wydajne niż tradycyjne piece i klimatyzatory, ponieważ wykorzystują powietrze atmosferyczne jako źródło ciepła. Oznacza to, że nie wymagają one instalacji kanałowej, co pozwala zaoszczędzić na kosztach instalacji.

Efektywność pompy ciepła powietrze-woda – jak to wygląda w rzeczywistości? Pompa ciepła – opinie klientów

Warto zacząć od tego, że pompa ciepła uznawana jest za bardzo wydajny i efektywny system grzewczy. Klienci, którzy zdecydowali się na montaż pompy ciepła powietrze-woda, nie kryją się z tym, że są zadowoleni z działania urządzenia. Ci, którzy wymienili stary kocioł na paliwo stałe na nowoczesną pompę ciepła, zgodnie przyznają, że była to dobra decyzja.

Wielu klientów odstraszać może z początku koszt pompy ciepła. Bo nie da się ukryć – instalacja pompy ciepła to spora inwestycja, która dla wielu może stanowić sporą barierę. Jednak wystarczy zapoznać się bliżej z tematem – można dzięki temu dowiedzieć się o możliwości wzięcia kredytu ekologicznego na tego rodzaju inwestycję. Możliwość skorzystania z korzystnego oprocentowania i ustalenie dogodnej liczby rat sprawia, że instalacja pompy ciepła staje się dużo bardziej realna nawet dla osób o niższych zarobkach. Można też liczyć na dofinansowania, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać nawet do 18 tysięcy złotych na wymianę tzw. „kopciucha” na wydajną pompę ciepła Dragon. Wielu klientów korzysta z tego typu wsparcia i dzięki temu już korzysta z nowoczesnej instalacji grzewczej.

Wielu klientów jest też zaskoczonych, jakie oszczędności może wygenerować korzystanie z pompy ciepła Dragon. Szacuje się, że pompy ciepła bezgrzałkowe (takie jak oferuje firma Dragon) zużywają nawet do 40% mniej energii elektrycznej niż inne, wyposażone w energochłonne grzałki, rodzaje pomp ciepła. Oznacza to, że inwestycja w pompę ciepła może się dość szybko zwrócić – będzie to doskonale widoczne podczas sprawdzania rachunków za prąd.

Montaż pompy ciepła – czy warto się na to zdecydować?

Instalacja pompy ciepła może znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, obniżyć wysokość rachunków. Dodatkowo, jeśli energia elektryczna do zasilania pompy ciepła pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii, oszczędności mogą być jeszcze wyższe. Klienci, którzy mają na swojej posesji instalację fotowoltaiczną, mogą to potwierdzić. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną (czyli panelami fotowoltaicznymi) sprawia, że prąd nie jest pobierany z sieci, a produkowany przez panele słoneczne. Dzięki temu posiadacz pompy ciepła nie musi płacić za prąd wykorzystywany do podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewania domu, ponieważ generuje go sam dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Montaż pompy ciepła Dragon to decyzja, na którą zdecydowało się już wiele osób. To, z czego klienci są najbardziej zadowoleni, to m.in.:

  • nawet o 40% niższe rachunki za energię elektryczną;
  • współczynnik COP sięgający nawet 4,70;
  • płynny sposób pracy pompy ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych;
  • moc pompy ciepła wystarczająca do ogrzania domu mieszkalnego i nie tylko;
  • 7-letni okres gwarancji na pompy ciepła i podzespoły;
  • niezawodność i łatwość obsługi pomp ciepła;
  • łatwość i szybkość instalacji jednostki na zewnątrz budynku (bez konieczności wykonywania prac ziemnych i niszczenia wyglądu posesji).

W ostatnim czasie zaobserwować można wzrost zainteresowania pompami ciepła. Są one popularne wśród osób, które szukają wydajnego i sprawdzonego źródła ciepła do nowo wybudowanego domu, a także wśród tych, którzy przymierzają się do wymiany starego systemu grzewczego (np. kotła na paliwo stałe) na coś bardziej efektywnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie pompy ciepła powietrze-woda, ale są też inne systemy, które warto znać.

Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Uniwersalność i wysoka efektywność pompy ciepła

Pompy ciepła działają poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca (ciepły obszar) do drugiego (zimny obszar). Odbywa się to za pomocą czynnika chłodniczego, który absorbuje ciepło z ciepłego obszaru i uwalnia je w zimnym obszarze.

Montaż pompy ciepła może być bardzo dobrym posunięciem. Pompy ciepła to wydajne, a zarazem ekologiczne urządzenia, które można wykorzystać m.in. do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Cechuje je niezawodność i wysoka efektywność.

Każdy, kto planuje zainstalować pompę ciepła na swojej posesji, powinien wiedzieć, czym dokładnie jest to urządzenie i na czym polega ogrzewanie pompą ciepła. W niniejszym tekście odpowiemy więc na kilka pytań, m.in. jak jest zbudowana oraz jak działa pompa ciepła.

Jak zbudowana jest pompa ciepła? Podstawowe elementy składowe pomp ciepła

Pompy ciepła, których używa się do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, a w lecie także i do chłodzenia budynków, wykorzystują czynnik roboczy, który jest nośnikiem energii cieplnej. Bez niego funkcjonowanie pomp ciepła byłoby niemożliwe.

Aby możliwe było wykonywanie przez nich pracy, pompy ciepła potrzebują konkretnych elementów. Należą do nich:

  • parownik – element pompy ciepła, który przekazuje ciepło z powietrza zewnętrznego do wewnętrznych wężownic poprzez odparowanie wody;
  • wymiennik ciepła – urządzenie, które służy do przekazywania ciepła między dwoma obiegami – obiegiem wewnętrznym i instalacją centralnego ogrzewania;
  • sprężarka – element, którego zadaniem jest zwiększenie ciśnienia i temperatury krążących w instalacji czynnika roboczego;
  • zawór rozprężny – służy on do obniżania ciśnienia i temperatury czynnika roboczego.

Jak działają pompy ciepła? Wydajne systemy chłodzenia i ogrzewania budynków

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z zimnej przestrzeni do cieplejszej. Robi to poprzez wykorzystanie energii mechanicznej do przemieszczania ciepła z miejsca zimniejszego do cieplejszego.

Zasada działania pompy ciepła polega na tym, że nie wytwarza ona żadnego ciepła, ale raczej przenosi je z jednego miejsca do drugiego. W tym celu wykorzystuje energię elektryczną do zasilania silnika elektrycznego i sprężarki. Sprężarka spręża znajdujący się w niej czynnik chłodniczy (np. specjalny gaz), co powoduje, że staje się on gorący. Ten gorący czynnik przemieszcza się następnie przez rury w systemie, gdzie traci część swojego ciepła na rzecz otaczającego go powietrza lub wody. Następnie ten schłodzony czynnik chłodniczy wraca do sprężarki, gdzie zostaje ponownie sprężony i rozpoczyna swój cykl od nowa, aż cała jego energia zostanie przekazana z systemu.

Montaż pompy ciepła. Jakie rodzaje pomp ciepła są najczęściej spotykane?

Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie i chłodzenie domu. Mogą być używane do zapewnienia centralnego ogrzewania lub klimatyzacji i są bardziej energooszczędną opcją niż tradycyjne metody, takie jak kotły na paliwo stałe.

Pompy ciepła mają różne typy systemów w zależności od tego, gdzie są umieszczone i jakie jest ich źródło pozyskiwania ciepła. Najczęściej wymienia się trzy główne typy pomp ciepła:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze – pompy te wykorzystują powietrze jako źródło ciepła lub chłodu. Pobierają one powietrze z zewnątrz domu przez wewnętrzną cewkę przed wysłaniem go do pomieszczeń. Działanie pompy ciepła powietrze-powietrze jest często porównywane do działania klimatyzatora, tyle że jest to urządzenie o znacznie większej mocy. Proces wciągania zimnego powietrza i wydalania ciepłego nie wymaga od użytkownika robienia czegokolwiek poza włączeniem. Jest to więc system bardzo prosty w obsłudze;
  • Pompa ciepła powietrze-woda – pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują powietrze do przenoszenia ciepła z zewnątrz do wnętrza budynku. Odbywa się to za pomocą sprężarki, która jest napędzana przez silnik elektryczny. Sprężarka pobiera powietrze zewnętrzne o niskim ciśnieniu i spręża je do wysokiego ciśnienia. Powoduje to wzrost temperatury powietrza, ale nie jego gęstości. Sprężone powietrze jest następnie wykorzystywane do napędzania wymiennika ciepła, gdzie podgrzewa przepływającą przez niego wodę. Podgrzana woda jest kolejno przesyłana rurami z powrotem do budynku w celu wykorzystania jej do celów domowych;
  • Pompa ciepła gruntowa – główną różnicą pomiędzy gruntową pompą ciepła a innymi rodzajami pomp ciepła jest wykorzystanie gruntu jako źródła energii cieplnej zamiast wykorzystywania energii elektrycznej lub paliw kopalnych do wytwarzania ciepła. Typowy system działa poprzez wykorzystanie dwóch pętli, jednej wewnątrz budynku i jednej w ziemi pod nim. Ciepło z wnętrza budynku przechodzi przez wewnętrzną wężownicę przed wejściem do pętli gruntowej, gdzie jest wydobywane z ziemi za pomocą studni geotermalnej. Wydobyte ciepło ogrzewa wodę, która krąży w wężownicach wewnątrz domu, zapewniając ciepłą wodę do kąpieli lub prania odzieży.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, czy to ma sens? Pompa ciepła a energia elektryczna z odnawialnych źródeł

Pompy ciepła są często wykorzystywane jako alternatywne źródło ogrzewania w domach i firmach, ponieważ są bardziej wydajne niż inne formy systemów grzewczych, takich jak piece lub kotły, ponieważ mogą przenieść więcej energii z ich systemów niż wkładają do nich podczas pracy.

Instalacja pompy ciepła może też pomóc w oszczędzaniu na rachunkach za energię elektryczną. W jaki sposób można wygenerować takie oszczędności? Przykładowo, łącząc instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła! Dzięki instalacji fotowoltaicznej – zamiast pobierać energię elektryczną z sieci, pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną, czyli prąd wygenerowany przez panele słoneczne. Zasilanie instalacji grzewczej i uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej staje się wtedy znacznie tańsze.

Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi może być więc znakomitym pomysłem pozwalającym zredukować zużycie energii elektrycznej z sieci, a co za tym idzie – obniżyć comiesięczne rachunki!

Pompy ciepła można dzisiaj zaliczyć do jednych z najbardziej popularnych rodzajów systemów grzewczych używanych w charakterze instalacji centralnego ogrzewania oraz służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą one ogrzewać lub chłodzić nasz dom, ale bardzo różnią się od innych systemów. Pompę ciepła można porównać pod pewnymi względami do klimatyzatora, który dodatkowo może służyć do ogrzewania domu. Urządzenia te używane są w całym kraju, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w rozmaitych przedsiębiorstwach, ponieważ są one energooszczędne, wydajne i opłacalne w użytkowaniu.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła występują w różnych postaciach. Do najczęściej wybieranych rodzajów instalacji należą niskotemperaturowe pompy ciepła. Jednak nie da się nie zauważyć, że dużą popularnością cieszą się także wysokotemperaturowe pompy ciepła. Czym one są? Jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła? O tym w poniższym tekście.

Co to jest pompa ciepła? Czym się charakteryzuje ten typ instalacji grzewczej? Ogrzewanie pompą ciepła

Przed poruszeniem tematu wysokotemperaturowej pompy ciepła warto w kilku zdaniach powiedzieć o pompach ciepła ogólnie. Co to za urządzenia i jak działają?

Standardowa pompa ciepła – mówiąc najprościej – jest urządzeniem, które usuwa ciepło z jednego miejsca, takiego jak powietrze zewnętrzne, i przenosi je do innego miejsca, takiego jak wnętrze domu. W procesie przenoszenia ciepła wykorzystywana jest energia elektryczna do zasilania sprężarki, która pompuje powietrze przez instalację. Im bardziej wydajny jest system, tym niższe będą rachunki za energię elektryczną wykorzystaną do zasilenia pompy ciepła.

Pompa ciepła, na pierwszy rzut oka, wygląda i działa trochę jak lodówka, ale zamiast usuwać ciepło z wnętrza i przekazywać je na zewnątrz, urządzenie to usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię – w postaci ciepła – do budynku. Jest to jednak bardziej uniwersalne urządzenie grzewcze, które w zimie grzeje, a latem – dzięki odwróceniu biegu – może służyć w celu chłodzenia pomieszczeń. Proces chłodzenia lub ogrzewania odbywa się za sprawą przemian termodynamicznych zachodzących w obiegu zamkniętym pompy ciepła.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – co warto wiedzieć o tym typie pompy ciepła? Pompa wysokotemperaturowa jako wydajne źródło ciepła

Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest wariacją na temat tradycyjnego typu systemu grzewczego, działającego w wyższych temperaturach niż większość systemów. Ma tendencję do wytwarzania większej ilości ciepła na jednostkę zużytej energii elektrycznej niż inne typy systemów grzewczych. Dodatkowo, ponieważ pracuje w wyższej temperaturze, do obsługi pompy potrzebny jest mniejszy przepływ powietrza. Z tego właśnie powodu wysokotemperaturowe pompy ciepła są cichsze i mniej kłopotliwe niż inne modele.

Jeśli chodzi o pompy wysokotemperaturowe, wyróżniamy pompy ciepła gruntowe (grunt-woda), pompy ciepła powietrze-woda oraz woda-woda. Warto wiedzieć, że najpopularniejsze spośród nich są wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda. Są – inaczej niż pompy ciepła gruntowe – tańsze i szybsze w instalacji. Montaż pompy ciepła tego typu jest też znacząco tańszy niż w przypadku pompy gruntowej, do której instalacji konieczne jest wykonanie prac ziemnych na zewnątrz budynku.

Najnowsze modele pomp ciepła wysokotemperaturowych oferują wiele udogodnień. Nowoczesna wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda może być wyposażona m.in. w automatyczny system odszraniania parownika i zapewniać wydajną pracę przy temperaturach zewnętrznych nawet do -25 stopni Celsjusza.

Niskotemperaturowe pompy ciepła a pompy wysokotemperaturowe – czym się różnią? Wykorzystanie pomp ciepła wysokotemperaturowych

Ogólnie rzecz biorąc, pompa niskotemperaturowa to urządzenie, które najlepiej nadaje się do zapewnienia ogrzewania pomieszczeń w nowym budownictwie. Z kolei w starych budynkach systemy grzewcze to zazwyczaj skomplikowane instalacje rurowe lub tradycyjne grzejniki, których efektywność zależy od temperatury dopływającej wody. Źródłem ciepła dla takich systemów są wydajne, ale nieprzyjazne środowisku kotły na paliwa stałe.

Coraz większa świadomość, a co za tym idzie troska o ekologię i dobro środowiska naturalnego, spowodowała wzrost zainteresowania wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale również pomp ciepła. Dziś są one coraz chętniej wybierane, choć jeszcze do niedawna takie rozwiązanie wydawało się bardzo kosztowne i mało ekonomiczne. Nowoczesne wysokotemperaturowe pompy ciepła uważane są za najbardziej efektywny sposób utrzymania leciwych, starych systemów grzewczych.

Wysokotemperaturową pompę ciepła wykorzystać można z powodzeniem, aby zapewnić ogrzewanie również w takich miejscach, jak budynki użyteczności publicznej, obiekty zabytkowe, kościoły. Pompy ciepła wysokotemperaturowe sprawdzą się też w zakładach przemysłowych czy w budynkach modernizowanych.

Bezgrzałkowe pompy ciepła – nowoczesny rodzaj instalacji grzewczej. Wysoka efektywność i energooszczędność

Kwestia ogrzewania to coś, nad czym zastanawia się każda osoba planująca budowę domu. To również temat dla tych, którzy zamierzają wymienić stary i mało efektywny system grzewczy. Może się wtedy pojawić pytanie: jakiego rodzaju instalacja grzewcza będzie najlepsza do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej? Są oczywiście różne opcje. Jednak trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie wzrasta popularność pomp ciepła.Pompą ciepła można ogrzewać zarówno małe budynki mieszkalne, jak i większe budynki przemysłowe, biura itd. Instalacja pompy ciepła może być dobrym pomysłem z różnych powodów. Pompy ciepła to skuteczne, a przy tym ekologiczne urządzenia, które mogą dodatkowo pomóc w zredukowaniu wysokości rachunków za energię elektryczną. Najpopularniejszym typem tej instalacji grzewczej jest pompa ciepła powietrze-woda. Warto jednak zauważyć, że oprócz standardowych pomp powietrze-woda wykorzystujących grzałki, istnieją także alternatywne i warte uwagi rozwiązania. Należą do nich bezgrzałkowe pompy ciepła.

Pompy ciepła typu powietrze-woda. Na czym polega zasada działania pompy ciepła tego rodzaju?

Zanim poszerzymy temat bezgrzałkowych pomp ciepła, warto zacząć od dowiedzenia się nieco więcej na temat pomp ciepła powietrze-woda, które należą do najczęściej instalowanych systemów grzewczych. Na początek wypada wyjaśnić, jak działają pompy ciepła powietrze-woda. Otóż wykorzystują one powietrze atmosferyczne, z którego odbierają ciepło, a następnie przekazują je do wody, która krąży w instalacji grzewczej danego budynku. W procesie tym wykorzystywany jest czynnik chłodniczy oraz sprężarka. Powietrze zewnętrzne poddane jest wpływowi ciśnienia, w wyniku czego wzrasta jego temperatura. Tak powstałe ciepło trafia do instalacji i służy do ogrzewania domu (przy pompie ciepła powietrze-woda doskonale sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe) i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Oczywiście cały proces jest nieco bardzie skomplikowany, ale tak, w kilku prostych zdaniach można wyjaśnić działanie pompy ciepła powietrze-woda.

Co istotne, jeśli chodzi o montaż pompy ciepła powietrze-woda, nie wymaga on wiele pracy. Nie ma potrzeby wykonywania robót ziemnych (wykopów czy odwiertów), jak to ma miejsce przy instalacji gruntowych pomp ciepła. Dodatkowo, pompa powietrze-woda może być zamontowana praktycznie na każdej działce, niezależnie od jej metrażu, typu gleby czy ukształtowania terenu.

Bezgrzałkowe pompy ciepła – co jest w nich takiego specjalnego?

Większość dostępnych na rynku pomp ciepła wyposażona jest w grzałki. Są one stosowana po to, żeby pompa mogła uzyskać moc wystarczającą do ogrzania konkretnej przestrzeni. Nie każdy jednak wie, że grzałka jest elementem bardzo energochłonnym. Powoduje to wzrost kosztów eksploatacji, co w prostej linii przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną, a tego chyba każdy wolałby uniknąć. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie pompa ciepła bezgrzałkowa.

Bezgrzejnikowe pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby były niezawodne i działały wydajniej niż tradycyjne systemy, które wymagają grzałki elektrycznej. Dzięki temu jednostki, które nie mają grzałek elektrycznych, są znacznie bardziej wydajne, ponieważ cechuje je wyższy współczynnik COP (jest to współczynnik wydajności, który informuje nas o stosunku ilości dostarczanej energii do ilości energii zużytej), a to zapewnia lepszy zwrot z inwestycji w czasie pracy pompy ciepła.

Warto dodać, że montaż pompy ciepła bez zainstalowanej grzałki jest korzystny, gdyż ogranicza zużycie energii elektrycznej, obniżając rachunki za prąd. Jest to szczególnie istotne przy zmiennych cenach energii. Koszt pompy ciepła w standardowej formie (z grzałką) może więc nie być taki, jak sobie wyobrażaliśmy na etapie planowania inwestycji.

Pompa ciepła bez grzałki, czyli jaka? Efektywne i energooszczędne ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła zamiast energochłonnych grzałek (które w teorii powinny załączać się dopiero przy silniejszych mrozach, a w praktyce często uruchamiają się przy temperaturach zewnętrznych ok. 0 stopni Celsjusza, nawet 4-krotnie zwiększając zużycie prądu!) może być wyposażona w nowoczesny system EVI (Enhanced Vapor Injection), czyli bezpośredni wtrysk pary do kompresora. System ten, w parze z wysokowydajną sprężarką Panasonic typu DC Inverter, wyraźnie redukuje zużycie energii elektrycznej, wpływając na wysokość opłat za prąd. Dodatkowo, wyjście takie gwarantuje płynną pracę pompy ciepła przy temperaturach nawet do -30 stopni Celsjusza! Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele zaoszczędzić można na takiej pompie w miesiącach zimowych, żeby docenić to rozwiązanie.

Jeśli natomiast chodzi o moc pompy ciepła i dostosowanie jej do konkretnego budynku, tutaj warto zaufać specjalistom, którzy zajmują się tym na co dzień. Kontakt z konsultantem firmy oferującej montaż pompy ciepła powietrze-woda w typie bezgrzałkowym może rozwiać wszelkie wątpliwości. Jednak jedno jest pewne – efektywność pompy ciepła tego rodzaju jest bardzo wysoka, dlatego jest to opcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.