siedziba
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompa ciepła – dlaczego to dobry pomysł?

Pompy ciepła stanowią efektywną opcję grzewczą, zyskującą coraz większą popularność wśród osób planujących budowę nowego domu lub modernizację istniejącego systemu ogrzewania, takiego jak kocioł na paliwo stałe, na bardziej efektywne rozwiązanie. Bo właśnie efektywność pompy ciepła to coś, co gra kluczową rolę przy wyborze tego typu instalacji. Pompy ciepła idealnie nadają się do ogrzewania budynków i mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej. Ponadto są to ekologiczne urządzenia – decydując się na pompę ciepła, nie przyczyniamy się do wzrostu emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Pompa ciepła to rodzaj wydajnej i ekologicznej instalacji grzewczej, którą coraz częściej wybierają osoby planujące budowę domu lub wymianę starego systemu ogrzewania (np. kotła na paliwo stałe). Tacy inwestorzy szukają nowoczesnych, przyjaznych środowisku, wydajnych i bezpiecznych urządzeń grzewczych. Biorąc pod uwagę te oczekiwania, pompa ciepła z Wrocławia jest doskonałym wyborem! Spełnia ona bowiem wszystkie te warunki. Pompy ciepła są zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Korzystanie z nich ogranicza zapotrzebowanie na paliwa kopalne, a więc właściciele pomp ciepła przyczyniają się do ochrony cennych naturalnych zasobów naszej planety. Wielką zaletą pomp ciepła jest również fakt, iż nie zatruwają one atmosfery toksycznymi spalinami. Dodatkowo wyróżniają się wysoką efektywnością. Pompy ciepła nadają się do ogrzewania budynków, mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej, a latem pełnić funkcję klimatyzatora chłodzącego wnętrza domu.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, jednak największą popularnością cieszą się o trzy typy tych urządzeń. Są to pompy ciepła typu: powietrze-powietrze, powietrze-woda oraz gruntowe.

  • Pompy ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła typu powietrze-powietrze wykorzystują sprężarkę do przemieszczania czynnika chłodniczego pomiędzy dwiema cewkami: jedną wewnątrz domu, a drugą na zewnątrz. Gdy na zewnątrz jest zimno, przekazują one ciepło z wężownicy zewnętrznej do domu poprzez wężownicę zamontowaną w przewodach wentylacyjnych. Kiedy jest ciepło na zewnątrz (lub kiedy ogrzewanie nie jest zbyt intensywnie używane), wykorzystują ten sam proces do przeniesienia ciepła z wewnętrznej wężownicy na zewnątrz budynku przez przewody.

  • Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują sprężarkę do przemieszczania czynnika chłodniczego pomiędzy dwiema wężownicami: jedną wewnątrz domu i jedną na zewnątrz. Gdy na zewnątrz jest zimno, przekazują one ciepło z wężownicy zewnętrznej przez zawór rozprężny do wody krążącej w zbiorniku ciepłej wody użytkowej lub w grzejnikach bazowych. Kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, używają tego samego procesu do przeniesienia ciepła ze zbiornika z gorącą wodą lub grzejników podłogowych z powrotem do domu poprzez zawór rozprężny znajdujący się w kanale.

  • Gruntowe pompy ciepła

W przypadku gruntowych pomp ciepła systemy ogrzewania i chłodzenia wykorzystują rury zakopane w ziemi do przekazywania ciepła z gruntu do domu. System składa się z szeregu rur i wymienników ciepła, które przetaczają płyn przez podziemną pętlę, przekazując ciepło z ziemi do domu poprzez pętle gruntowe lub grzejniki. Warto wspomnieć, że instalacja pompy ciepła tego rodzaju wymaga przeprowadzenia na działce prac ziemnych takich jak chociażby wykopy oraz odwierty. Pod względem montażu jest to więc bardziej skomplikowany rodzaj pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła we Wrocławiu

Powietrzne pompy ciepła stają się coraz częściej wybieranym źródłem ciepła przez inwestorów o wysokiej świadomości ekologicznej. Urządzenia typu powietrze-woda są wysoce wydajnym, przyjaznym dla środowiska i opłacalnym sposobem ogrzewania domu. Są one idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych budynków, jak i dla już istniejących nieruchomości.

Najnowsza generacja pomp ciepła powietrze-woda zużywa mniejszą ilość energii niż poprzednie modele dzięki udoskonaleniu stosowanych technologii. Mają one również bardzo wysoki współczynnik COP – stosunek pomiędzy energią wyjściową a wejściową – dzięki czemu mogą produkować znacznie więcej ciepła, niż wskazywałoby na to ich zużycie energii elektrycznej.

Wydajność pomp ciepła typu powietrze-woda wynika z ich zdolności do pobierania ciepła jawnego z powietrza na zewnątrz domu, które jest następnie przekazywane do zbiornika wody. Proces ten jest odwrotny w lecie, kiedy woda jest wykorzystywana do chłodzenia powietrza wewnątrz nieruchomości.

Nowoczesne bezgrzałkowe pompy ciepła są jeszcze bardziej energooszczędne ze względu na rezygnację z zastosowania grzałki. Jest to niezwykle energochłonna część, która przy każdym uruchomieniu pochłania ogromne ilości prądu. W grzałkowych pompach ciepła pełni ona funkcję awaryjnego podgrzewania układu. Włącza się, kiedy układ chłodniczy nie może być podgrzany przez dolne źródło. W teorii grzałka powinna uruchamiać się, gdy na dworze panuje siarczysty mróz, w praktyce włącza się niemal za każdym razem, gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej 0°C. Bezgrzałkowa pompa ciepła nie potrzebuje tego elementu do działania, dlatego jest doskonałą alternatywą dla standardowych pomp ciepła. W naszych pompach zamiast grzałki zastosowane zostały dwie innowacyjne technologie: system EVI, czyli zaawansowany bezpośredni wtrysk pary do kompresora, oraz przystosowana do niego sprężarka iwerterowa Panasonic typu DC. Takie połączenie sprawia, że moc naszych urządzeń pochodzi w 100% ze sprężarki, dzięki czemu pracują one wydajnie i pozwalają zminimalizować ilość zużywanej energii. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż nasze pompy działają płynnie nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -30°C bez ryzyka zamarznięcia.

Czy można uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?

Pompy ciepła z Wrocławia objęte są różnymi programami rządowymi, dzięki którym możesz uzyskać spore dotacje na ich zakup i montaż. Skorzystanie z dofinansowania do pomp ciepła we Wrocławiu to doskonały sposób, żeby obniżyć koszt całej inwestycji. W zależności od tego, czy jesteś właścicielem nowego budynku, czy chcesz przeprowadzić remont generalny, prace termomodernizacyjne oraz wymienić piec na paliwa stałe w starym domu, czy posiadasz mikroinstalację fotowoltaiczną produkującą prąd na potrzeby Twojego gospodarstwa i chciałbyś dołączyć do niej pompę ciepła, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacyjne, możesz uzyskać dotację z trzech programów: „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Jeśli nie masz czasu samodzielnie ubiegać się o tego typu dofinansowanie, chętnie Ci w tym pomożemy!

Instalacja pompy ciepła – Wrocław

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła powietrze-woda Dragon w swoim domu, poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych powodów:

Wysoka efektywność urządzenia

Pompy ciepła we Wrocławiu są jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ogrzewanie domu lub firmy. Ich działanie polega na wydobyciu ciepła z powietrza zewnętrznego i przeniesieniu go do wnętrza domu za pomocą ciekłego czynnika chłodniczego. Oznacza to, że pompy ciepła zużywają mniej energii niż konwencjonalne systemy grzewcze, takie jak grzejnik elektryczny lub gazowy, i mogą być znacznie bardziej wydajne niż inne formy ogrzewania!

Niskie koszty eksploatacji

Jedną z największych zalet korzystania z pomp ciepła jest fakt, iż są one tanie w eksploatacji (szczególnie korzystne jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną). Do tego – jeśli chodzi o pompy ciepła bezgrzałkowe – pobierają one niewielką ilość energii elektrycznej (aż do 40% prądu mniej od pomp ciepła wyposażonych w grzałki). Oznacza to, że decydując się na zakup i montaż pompy ciepła we Wrocławiu, możesz obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną nawet o 40%!

Łatwy montaż pompy ciepła

Nasza pompa ciepła powietrze-woda jest łatwa w montażu. Instalacja pompy ciepła tego typu nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych i czasochłonnych prac ziemnych czy innych specjalistycznych operacji. Decydując się na zakup pompy ciepła Dragon, możesz liczyć na bardzo szybkie terminy montażu. Nasza ekipa sprawnie upora się z tym zadaniem.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda – najpopularniejszy i najchętniej wybierany typ pomp ciepła

Pompy ciepła typu powietrze-woda są wysoce wydajnym, przyjaznym dla środowiska i opłacalnym sposobem ogrzewania domu. Są one idealne zarówno dla nowych budynków, jak i dla istniejących nieruchomości.

Najnowsza generacja pomp ciepła powietrze-woda zużywa mniejszą ilość energii niż poprzednie modele dzięki udoskonaleniu technologii. Mają one również bardzo wysoki współczynnik COP – stosunek pomiędzy energią wyjściową a wejściową – dzięki czemu mogą produkować znacznie więcej ciepła, niż wskazywałoby na to ich zużycie energii elektrycznej.

Wydajność pomp ciepła typu powietrze-woda wynika z ich zdolności do pobierania ciepła jawnego z powietrza na zewnątrz domu, które jest następnie przekazywane do zbiornika wody. Proces ten jest odwrotny w lecie, kiedy woda jest wykorzystywana do chłodzenia powietrza wewnątrz nieruchomości.

Nowoczesne bezgrzałkowe pompy ciepła są jeszcze bardziej energooszczędne ze względu na rezygnację z montowania grzałki (grzałka każdorazowo przy uruchomieniu pochłania duże ilości energii elektrycznej). Bezgrzałkowa pompa ciepła nie potrzebuje tego elementu do działania, dlatego jest doskonałą alternatywą dla standardowych pomp ciepła.

Korzyści wynikające z instalacji pompy ciepła powietrze-woda Dragon

Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła powietrze-woda Dragon? Poniżej kilka powodów.

Wysoka efektywność urządzenia

Pompy ciepła są jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ogrzewanie domu lub firmy. Ich działanie polega na wydobyciu ciepła z powietrza zewnętrznego i przeniesieniu go do wnętrza domu za pomocą ciekłego czynnika chłodniczego. Oznacza to, że pompy ciepła zużywają mniej energii niż konwencjonalne systemy grzewcze, takie jak grzejnik elektryczny lub gazowy, i mogą być znacznie bardziej wydajne niż inne formy ogrzewania!

Niskie koszty eksploatacji

Jedną z największych zalet korzystania z pomp ciepła jest to, że są one tanie w eksploatacji (szczególnie korzystne jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi). Do tego – jeśli chodzi o pompy ciepła bezgrzałkowe – pobierają one niewielką ilość energii elektrycznej. Oznacza to, że można oszczędzać pieniądze na rachunkach za energię elektryczną!

Łatwy montaż pompy ciepła

Nasza pompa ciepła powietrze-woda jest łatwa w montażu. Instalacja pompy ciepła tego typu nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych czy innych specjalistycznych operacji. Sprawna ekipa z pewnością szybko upora się z tym zadaniem.