IMG-20220901-WA0001 (1)
IMG-20220905-WA0008 (1)

Technologia pomp ciepła istnieje już od jakiegoś czasu. Urządzenia te są stosowane na całym świecie od wielu lat. Jednak dopiero od niedawna obserwować można wzrost popularności tego rodzaju instalacji grzewczej. Pompa ciepła stała się na tyle opłacalna, że może konkurować z bardziej tradycyjnymi metodami ogrzewania, jak np. kotły na paliwo stałe. Wysoka efektywność pomp ciepła jest jednym z argumentów przemawiających za wyborem tego typu systemu ogrzewania.

Pompy ciepła są bardziej wydajne i czystsze niż inne systemy grzewcze. To ekologiczne urządzenia, które mogą być używane zarówno do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia, ale można je również wykorzystywać do podgrzewania wody użytkowej. Jeżeli jesteś mieszkańcem Opola, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą pomp ciepła.

Powietrzne pompy ciepła – wysoka wydajność i energooszczędność w jednym

Pompy ciepła powietrze-woda są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych, ponieważ są wydajnym, trwałym, efektywnym, bezpiecznym, energooszczędnym i opłacalnym sposobem ogrzewania domu. Główną różnicą między jednostkami typu powietrze-powietrze i powietrze-woda jest rodzaj systemu, który wykorzystuje.

Pompy ciepła powietrze-powietrze wykorzystują powietrze jako podstawowe źródło energii. Powietrze jest wciągane przez filtr i wdmuchiwane do systemu przez wentylator. Następnie przechodzi przez silnik elektryczny lub sprężarkę, aby skompresować je w gorące lub chłodne powietrze, które może być rozprowadzane po całym domu. Najczęstszym zastosowaniem tego typu systemu jest ogrzewanie i chłodzenie domów mieszkalnych. System ten pracuje tak samo wydajnie latem, jak i zimą.

W przeciwieństwie do tego rodzaju pomp systemy typu powietrze-woda wykorzystują wodę jako podstawowe źródło energii zamiast powietrza. Polegają one na czynnikach chłodniczych – dotychczas najczęściej stosowany był czynnik R410A, my jednak zastąpiliśmy go o wiele wydajniejszym, bezpieczniejszym i przede wszystkim ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32 – do schładzania lub podgrzewania wody, zanim zostanie ona rozprowadzona w całym domu za pomocą grzejnika lub systemu ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła Opole – Jak dokładnie działa pompa ciepła?

Aby zrozumieć, jak działa powietrzna pompa ciepła, warto wiedzieć trochę o termodynamice. Pompa ciepła to w zasadzie odwrócony klimatyzator – pobiera ciepło z jednego miejsca (zewnętrze) i pompuje je do innego (dom). Robi to poprzez wykorzystanie energii elektrycznej do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego przez dwie oddzielne rury: wężownica parownika wewnątrz systemu pobiera wilgoć z powietrza zewnętrznego, a następnie przepuszcza parę przez wężownicę wewnętrzną, która jest zanurzona w wodzie lub roztworze zapobiegającym zamarzaniu. Powstały w ten sposób schłodzony płyn jest ponownie wprowadzany do obiegu na zewnątrz przez zawór rozprężny, powodując spadek temperatury, ponieważ część wilgoci zamienia się w parę wodną.

Choć brzmi to skomplikowanie, nie trzeba rozumieć wszystkich tych szczegółów, aby zainstalować lub obsługiwać system pompy ciepła w domu – wystarczy przestrzegać instrukcji producenta i nie dokonywać samodzielnie żadnych modyfikacji. Sam montaż pompy ciepła powietrze-woda nie wymaga też dużych nakładów pracy. Nie wymaga bowiem przeprowadzania prac ziemnych na działce (takich jak np. wykopy czy odwierty). Nasza firma zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i montażem pomp ciepła. Pracujący dla nas instalatorzy mają duże doświadczenie, dlatego montaż idzie im sprawnie i szybko. Naszą dużą zaletą jest również fakt, iż na zainstalowanie urządzenia nie będziesz musiał długo czekać. Naszym klientom proponujemy bardzo szybkie terminy montażu, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że chcą oni jak najszybciej zacząć korzystać z nowego systemu grzewczego

Poznaj zalety powietrznych pomp ciepła z Opola

Oto kilka korzyści wynikających z zastosowania naszych pomp ciepła powietrze-woda:
Efektywność energetyczna pomp ciepła. Pompy ciepła zużywają znacznie mniej energii niż inne rodzaje systemów grzewczych, takie jak piece i kotły, do osiągnięcia podobnych efektów.
Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska. Nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery w przeciwieństwie m.in. do kotłów na paliwo stałe, ponieważ do wytwarzania ciepła nie muszą spalać żadnego paliwa.
Można połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Takie połączenie przynosi podwójne korzyści, gdyż pozwala korzystać z darmowego prądu i ciepła. Nadwyżki prądu wytworzone przez mikroinstalację fotowoltaiczną nie muszą być oddawane do sieci, ponieważ są wykorzystywane do zasilania pompy ciepła, co dodatkowo obniża koszty jej działania. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać energię odnawialną w swoim gospodarstwie domowym.
Oszczędzisz miejsce, gdyż nie musisz nigdzie składować opału. Pompa ciepła nie spala żadnego paliwa, dlatego nie wymaga dodatkowego miejsca na zewnątrz budynku, tak jak np. kotły na węgiel czy ekogroszek (paliwo trzeba gdzieś przecież trzymać).
Instalacja pompy ciepła powietrze-woda nie jest skomplikowana. Nie wymaga to przeprowadzania prac ziemnych na działce.
Można skorzystać z różnych rządowych dofinansowań. Jeżeli chcesz zamontować u siebie pompę ciepła, możesz skorzystać z jednego z 3 programów dofinansowań: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” lub „Mój Prąd”. Dzięki nim montaż pompy ciepła będzie Cię kosztować znacznie mniej.
Bezgrzałkowa pompa ciepła to energooszczędne źródło ciepła. Nasze pompy nie mają wbudowanej grzałki, dzięki czemu pobierają o 40% energii elektrycznej mniej od pomp grzałkowych konkurencji. Zamiast niej są wyposażone w system EVI (zaawansowany bezpośredni wtrysk pary do kompresora) oraz współpracującą z nim sprężarkę inwerterową. Dzięki temu ich moc pochodzi w 100% ze sprężarki! To również świetne zabezpieczenie przed zimnem, bezgrzałkowe pompy ciepła pracują płynnie nawet, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -30°C bez ryzyka zamarznięcia.
Pompa ciepła
Pompa ciepła

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła w Opolu?

Pompa ciepła w Opolu może się wydawać droższą alternatywną dla pieców i kotłów na paliwo stałe. Jednak, biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji i możliwość późniejszego zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, jest to inwestycja wysoce opłacalna (tym bardziej, jeśli już masz albo w przyszłości zamierzasz założyć instalację fotowoltaiczną).

Aktualnie odnawialne źródła energii są bardzo popularne i wybór ich jest często dofinansowany przez państwo. Dlatego można liczyć na skorzystanie m.in. z programu „Czyste Powietrze”, który pozwala uzyskać nawet do 18 tysięcy złotych dotacji na pompę ciepła Dragon.Warto też wspomnieć o programie „Moje Ciepło”, w ramach którego można otrzymać nawet 7 tysięcy złotych dofinansowania za montaż pompy ciepła w nowym domu (w ramach propagowania odnawialnych źródeł energii). Jeżeli natomiast jesteś właścicielem mikroinstalacji fotowoltaicznej i chcesz wzbogacić ją o pompę ciepła, aby stać się jeszcze bardziej niezależnym energetycznie, możesz skorzystać z programu „Mój Prąd”.