siedziba
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompy ciepła Lublin. Efektywne ogrzewanie domu czy firmy pompą ciepła

W ciągu ostatnich lat wielu właścicieli domów zaczęło wymieniać swoje dotychczasowe źródło ciepła na bardziej wydajne. I to właśnie pompy ciepła są często używane jako doskonała alternatywa dla kotłów na gaz czy paliwo stałe. Dlaczego?

Pompy ciepła są wysoce wydajne i niezawodne, zarówno w kontekście ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła może służyć także do ogrzewania budynków przemysłowych, a także może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń (po zmianie biegu i przestawieniu w tryb chłodzenia może działać podobnie jak klimatyzator). Jednak jaki typ pompy ciepła wybrać? Ile kosztuje zakup i instalacja pompy ciepła?

Pompa ciepła – co warto wiedzieć o pompach ciepła? Pompy ciepła Lublin

Pompy ciepła mogą być stosowane do ogrzewania i chłodzenia domów, a także rozmaitych budynków (firm, hal itd.). Nadają się również do podgrzewania wody użytkowej, którą można następnie wykorzystać na różne sposoby – np. w kuchni czy łazience.

Pompy ciepła to urządzenia, które przenoszą ciepło z jednego obszaru do drugiego przy użyciu energii elektrycznej. Chociaż pierwotnie ta technologia została opracowana dla lodówek, dziś zastosowanie pomp ciepła jest znacznie szersze – korzysta się z nich powszechnie w domach i budynkach komercyjnych. Dodatkowo, aktualnie pojawiają się na rynku coraz bardziej nowoczesne systemy instalacji grzewczej, które zużywają mniej energii niż tradycyjne modele, a jednocześnie cechuje je wysoka efektywność.

Działanie pomp ciepła opiera się na transporcie ciepła z jednego miejsca do drugiego. W trybie ogrzewania domu ciepło jest pozyskiwane z zewnątrz budynku (źródłem ciepła może być powietrze, woda lub grunt) i transportowane do wnętrza, gdzie jest rozprowadzane np. poprzez ogrzewanie płaszczyznowe. W trybie chłodzenia z kolei ciepło z budynku jest transportowane na zewnątrz przez odpowiednie kanały, dzięki czemu można zapewnić sobie przyjemny chłód, nawet jeśli na zewnątrz budynku panuje wysoka temperatura.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Jak działają pompy ciepła? Zasada działania pompy ciepła Lublin

Wiele się dziś mówi o pompach ciepła i o ogrzewaniu pompą ciepła, ale nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę, jak działa pompa ciepła. Warto zapoznać się z tematem, żeby poznać ogólną zasadę funkcjonowania tego urządzenia.

Działanie pompy ciepła polega na obiegu czynnika chłodniczego przez system. Sprężarka spręża gaz, który absorbuje energię cieplną z otoczenia i przekazuje ją do innego miejsca (na przykład do domu). Schłodzony czynnik chłodniczy uwalnia następnie część ciepła, które pochłonął podczas obiegu kanałami wewnątrz domu, a także niewielką część własnej energii (która zamienia się w ciepłe powietrze). Następnie proces się powtarza: czynnik chłodniczy ochładza się, staje się ponownie cieczą i przepływa z powrotem przez sprężarkę, aby cały proces mógł się powtórzyć. W trybie ogrzewania pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń wewnętrznych; w trybie chłodzenia działa odwrotnie – usuwa nadmiar ciepła z wnętrza domu.

Są różne rodzaje pomp ciepła, które pozyskują wspomniane ciepło z różnych źródeł (są to m.in. pompy ciepła powietrze-woda, pompy ciepła woda-woda, a także pompy ciepła gruntowe), jednak ogólna zasada działania pompy ciepła jest bardzo podobna.

Pompa ciepła powietrze-woda – dlaczego montaż pompy ciepła powietrze-woda to dobry pomysł? Pompy ciepła Lublin

Pompy ciepła powietrze-woda to świetna opcja dla kogoś, kto chce utrzymać ciepło i komfort w swoim domu, jednocześnie zmniejszając rachunki za energię elektryczną. Systemy pomp ciepła powietrze-woda mogą być stosowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w już istniejących domach.

Oto niektóre z zalet instalacji pompy ciepła powietrze-woda:

  • Są one bardziej wydajne niż inne rodzaje pomp ciepła. Pompy ciepła powietrze-woda zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Pompy takie mogą zapewnić znacząco większą wydajność niż standardowe piece gazowe, kotły na paliwo stałe lub elektryczne systemy grzewcze, co czyni je doskonałym wyborem dla każdego, kto chce zmniejszyć rachunki za media przy zachowaniu wysokiej efektywności instalacji grzewczej.
  • Pompy ciepła są bardzo łatwe w instalacji. Montaż pompy ciepła typu powietrze-woda nie wymaga wykonywania skomplikowanych prac na posesji. W przeciwieństwie np. do pomp ciepła typu gruntowego, których montaż wymaga przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac ziemnych, takich jak wykopy czy odwierty, pompa powietrze-woda wymaga jedynie instalacji jednostki zewnętrznej przy budynku oraz wewnętrznej w środku.
  • Pompy ciepła powietrze-woda nadają się zarówno do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia, a także można ich używać do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej do wykorzystania w domu czy firmie. Mając pompę ciepła tego rodzaju, nie trzeba dodatkowo inwestować w systemy klimatyzacji.

Doskonałą opcją jest też połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – w ten sposób można jeszcze bardziej zredukować koszty eksploatacji pompy ciepła, zasilając ją energią elektryczną pozyskaną z promieniowania słonecznego.

Pompy ciepła Dragon – skuteczne ogrzewanie pompą ciepła. Pompy ciepła Lublin

Wysoka efektywność pompy ciepła to coś, na co warto zwrócić uwagę, wybierając system instalacji grzewczej. Pompy ciepła Dragon wykazują wysoki poziom niezawodności i wydajności, dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich montaż. Co przemawia za firmą Dragon?

  • Nasze pompy ciepła, dzięki rezygnacji z tanich grzałek, pozwalają klientom zaoszczędzić pieniądze poprzez obniżenie miesięcznych rachunków za energię elektryczną – do 40% w porównaniu z innymi systemami grzewczymi!
  • Firma Dragon produkuje pompy ciepła o mocy od 8 kW do 90 kW. Moc pompy ciepła dobiera się m.in. w oparciu o rozmiar budynku i jego zapotrzebowanie.
  • Pompa ciepła Dragon wyposażona jest w system EVI (Enhanced Vapor Injection), który umożliwia jej sprawną pracę w temperaturze nawet -30°C!
  • Firma Dragon zapewnia swoim klientom 7-letnią gwarancję na pompy ciepła i podzespoły, a także zapewnia, że w razie awarii specjalista błyskawicznie zajmie się problemem – interwencja w ciągu 24 godzin od zgłoszenia usterki!