IMG-20220901-WA0001 (1)
IMG-20220905-WA0008 (1)

Korzystny i efektywny sposób ogrzewania domu – pompy ciepła Katowice

Pompy ciepła w Katowicach to świetny sposób na ogrzewanie domu lub firmy, a także podgrzewanie wody użytkowej. Wielką zaletą powietrznych pomp ciepła z naszej oferty jest fakt, iż mogą one służyć do chłodzenia pomieszczeń wiosną i latem. Urządzenia te są więc uniwersalnym rozwiązaniem, dzięki któremu o każdej porze roku w Twoim domu będzie zagwarantowany komfort termiczny na najwyższym poziomie. Pompy ciepła cieszą się aktualnie opinią najbardziej wydajnych i opłacalnych metod ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

Coraz więcej osób decyduje się na instalację pompy ciepła w swoim domu lub firmie. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem takiego urządzenia, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać pompę ciepła najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, dokładnie poznając Twoje oczekiwania podczas darmowych konsultacji, a następnie precyzyjnie określając zapotrzebowanie cieplne Twojego budynku na podstawie danych uzyskanych podczas profesjonalnego audytu. Zajmiemy się także montażem pompy ciepła w Katowicach, abyś miał pewność, że wszystko zostało podłączone poprawnie. Dzięki pompie ciepła Twój system grzewczy będzie działał sprawnie i wydajnie.

Za montażem pompy ciepła przemawia przede wszystkim wysoka efektywność tych urządzeń. Ponadto pompy ciepła to ekologiczne urządzenia – nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a także pomagają ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Z tego względu ich zakup oraz montaż mogą zostać objęte dotacją w ramach jednego z trzech rządowych programów dofinansowań do nowoczesnych i ekologicznych źródeł ciepła. W zależności od tego, czy montaż pompy ciepła będzie realizowany w nowym, czy już istniejącym domu, czy też pompa ciepła będzie elementem dopełniającym posiadaną już przez Ciebie instalację fotowoltaiczną, możesz ubiegać się o dotację z programów: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” lub „Mój Prąd”.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła w swoim domu lub firmie. Przemawia za tym wysoka efektywność pompy ciepła jako instalacji grzewczej. Ponadto pompy ciepła to ekologiczne urządzenia – nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego warto wiedzieć, że jeśli interesuje nas instalacja pompy ciepła, możemy skorzystać z dofinansowań na założenie tego systemu ogrzewania domu (np. w ramach programu „Czyste Powietrze”).

Pompy ciepła – co warto wiedzieć o tych systemach ogrzewania budynków?

Obecnie najpopularniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem pomp ciepła są pompy typu powietrze-woda. Pompy ciepła powietrze-woda są tak lubiane, ponieważ łączą moc konwencjonalnego źródła ciepła z klimatyzatorem – wszystko w jednym urządzeniu. Oznacza to, że nie będziemy już potrzebowali oddzielnych systemów ogrzewania i chłodzenia dla swojego domu – pompa ciepła powietrze-woda umożliwia zarówno ogrzewanie domu zimą, jak i chłodzenie latem.

Pompy ciepła powietrze-woda zapewniają również całoroczny komfort w obszarach, gdzie zimy są bardzo zimne, a lata mogą być bardzo gorące i wilgotne. Oprócz energooszczędności, urządzenia te są również bardzo ciche w działaniu w porównaniu z innymi rodzajami systemów grzewczych dostępnych dzisiaj, takich jak piece gazowe lub elektryczne grzejniki płytowe.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-woda – jak działają pompy ciepła tego rodzaju?

Wiele osób słyszało o pompach ciepła, natomiast nie każdy wie, jaka jest zasada działania pompy ciepła. Warto zorientować się, jak działa pompa ciepła tego typu, zwłaszcza jeśli myśli się o instalacji podobnego systemu w swoim domu lub firmie.

Nowoczesne pompy ciepła, takie jak pompy Dragon, działają przy użyciu czynnika chłodniczego (R410A) do przenoszenia ciepła z jednego obszaru (powietrze zewnętrzne) do drugiego (powietrze wewnętrzne). Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi je do wewnątrz poprzez jednostkę zewnętrzną zwaną wężownicą zewnętrzną lub głowicą sprężarki. Wentylator wdmuchuje powietrze do domu przez wężownicę wewnętrzną lub wężownicę parownika. Podczas chłodzenia proces działa w odwrotnym kierunku: wentylator wydmuchuje chłodne powietrze przez wężownicę parownika na zewnątrz budynku.

Czym charakteryzują się powietrzne pompy ciepła?

Obecnie najpopularniejszym rodzajem pomp ciepła są pompy typu powietrze-woda. Pompy ciepła powietrze-woda są tak chętnie wybierane przez inwestorów, ponieważ łączą moc konwencjonalnego źródła ciepła z klimatyzatorem – wszystko w jednym urządzeniu. Oznacza to, że nie będziesz już potrzebował oddzielnych systemów ogrzewania i chłodzenia dla swojego domu – pompa ciepła powietrze-woda umożliwia bowiem zarówno efektywne ogrzewanie domu zimą, jak i chłodzenie latem.

Pompy ciepła powietrze-woda zapewniają również całoroczny komfort w obszarach, gdzie zimy są bardzo zimne, a lata bardzo gorące i wilgotne. Oprócz energooszczędności, urządzenia te są również bardzo ciche w działaniu w porównaniu z innymi rodzajami systemów grzewczych takimi jak piece gazowe lub elektryczne grzejniki płytowe.

Jak działają pompy ciepła?

Wiele osób słyszało o pompach ciepła, natomiast nie każdy wie, jaka jest zasada ich działania. Warto zorientować się, jak działa pompa ciepła tego typu, zwłaszcza jeśli myśli się o instalacji podobnego systemu w swoim domu lub firmie.

Nowoczesne pompy ciepła Dragon działają przy użyciu czynnika chłodniczego (R32), który pozwala przenosić ciepło z jednego obszaru (powietrze zewnętrzne) do drugiego (powietrze wewnętrzne). Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi je do wewnątrz poprzez jednostkę zewnętrzną zwaną wężownicą zewnętrzną lub głowicą sprężarki. Wentylator wdmuchuje powietrze do domu przez wężownicę wewnętrzną lub wężownicę parownika. Podczas chłodzenia proces działa w odwrotnym kierunku: wentylator wydmuchuje chłodne powietrze przez wężownicę parownika na zewnątrz budynku.

Nasze powietrzne pompy ciepła wyróżniają się wysoką energooszczędnością, gdyż nie są wyposażone w grzałki, które występują w większości pomp konkurencji. Grzałki pobierają duże ilości prądu i włączają się zawsze, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C. To powoduje, że grzałkowe pompy ciepła przez większą część sezonu jesienno-zimowego ciągną dużo prądu, przez co zwiększają koszty eksploatacyjne pompy ciepła. W pompach ciepła Dragon zamiast grzałki zastosowaliśmy sprężarkę inwerterową oraz system EVI (bezpośredni wtrysk pary do kompresora). Dzięki temu decydując się na montaż pompy ciepła w Katowicach, zmniejszysz zużycie energii elektrycznej nawet o 40%, a Twoje rachunki za prąd będą znacznie niższe.

Jakie korzyści niesie za sobą połączenie pompy ciepła powietrze-woda z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie powietrznej pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi to doskonały sposób na zyskanie niezależności energetycznej i zmniejszenie opłat za ogrzewanie oraz energię elektryczną. Prąd wytworzony przez Twoją instalację będzie wykorzystywany do zasilania pompy ciepła, a więc nie będziesz musiał oddawać jego nadwyżek do sieci. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój dom był jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, a rachunki za prąd były niższe, zdecyduj się na zakup pompy ciepła i połącz ją z fotowoltaiką.

Energia słoneczna zamieniona w energię elektryczną w panelach fotowoltaicznych umożliwi pracę pompy ciepła, dzięki czemu zużycie energii z sieci elektrycznej będzie znacząco obniżone. W ten sposób można zmniejszyć miesięczne opłaty za prąd. Jest to szczególnie korzystne ze względu na zmienne ceny za energię elektryczną. Mając instalację fotowoltaiczną, uniezależniasz się od narzucanych z góry cen, gdyż wykorzystujesz darmową energię odnawialną w postaci promieniowania słonecznego. Obniżasz tym samym koszty eksploatacji pompy ciepła i generujesz oszczędności, które możesz wykorzystać w innych celach.

Jakie są koszty instalacji pompy ciepła w Katowicach?

Montaż pomp ciepła w Katowicach, szczególnie bezgrzałkowych, może z początku przerazić wysokością kosztów, które trzeba ponieść. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to inwestycja, która z czasem się zwróci i pozwoli generować dodatkowe oszczędności. Aby dowiedzieć się, jak to możliwe, należy najpierw zapoznać się ze sposobem działania bezgrzałkowej pompy ciepła.

Pompa ciepła bezgrzałkowa to urządzenie, które – jak wskazuje nazwa – nie ma wbudowanej grzałki (która należy do najbardziej energochłonnych części pomp ciepła). W przypadku pompy ciepła wyposażonej w grzałkę pobór energii elektrycznej może być wysoki ze względu na to, że grzałka pobiera prąd za każdym razem, kiedy się włącza. Bezgrzałkowa pompa ciepła nie potrzebuje tego elementu do działania, ponieważ została wyposażona w system EVI oraz współpracującą z nim inwerterową sprężarkę Panasonic typu DC. Moc naszych pompy ciepła pochodzi w 100% ze sprężarki inwerterowej o zmiennej prędkości silnika i mocy, dzięki czemu elastycznie dopasowuje się do wymogów cieplnych Twojego układu grzewczego. Rezygnacja z grzałki jest więc korzystna, gdyż ogranicza zużycie energii, a co za tym idzie – obniża koszty eksploatacji urządzenia.

Bezgrzałkowa pompa ciepła kosztuje nieco więcej niż standardowa pompa, ale pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze. Wielką zaletą bezgrzałkowej pompy ciepła jest również fakt, iż działa ona płynnie i bez ryzyka zamarznięcia nawet do -30°C. Dodatkowo warto pamiętać, że aktualnie można skorzystać z różnych metod wsparcia finansowego. Przeznaczone są one dla inwestorów chcących zwiększyć energooszczędność swojego domu poprzez montaż pompy ciepła w Katowicach. Właściciele już istniejących budynków, którzy chcą wymienić nieefektywny piec starego typu na paliwa stałe i przeprowadzić niezbędne prace termomodernizacyjne mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Właściciele nowych budynków mogą ubiegać się o dotację w ramach programu „Moje Ciepło”, a osoby mające już zainstalowaną mikroinstalację fotowoltaiczną i chcące uzupełnić ją o pompę ciepła powinny pomyśleć o dofinansowaniu oferowanym w programie „Mój Prąd”.

Jakie są koszty instalacji pompy ciepła Dragon?

Montaż pomp ciepła, szczególnie bezgrzałkowych, może z początku wydawać się sporą inwestycją. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to inwestycja, która z czasem się zwróci i pozwoli generować dodatkowe oszczędności. Warto jednak zacząć od tego, czym właściwie jest bezgrzałkowa pompa ciepła.

Pompa ciepła bezgrzałkowa to urządzenie, które – jak wskazuje nazwa – nie ma wbudowanej grzałki (która należy do najbardziej energochłonnych części pomp ciepła). W przypadku pompy ciepła wyposażonej w grzałkę pobór energii elektrycznej może być wysoki ze względu na to, że grzałka pobiera prąd podczas każdorazowego uruchomienia. Bezgrzałkowa pompa ciepła nie potrzebuje tego elementu do działania, ponieważ sama dla siebie wytwarza energię niezbędną do działania. Rezygnacja z grzałki jest więc korzystna, gdyż ogranicza zużycie energii, a co za tym idzie – obniża koszty eksploatacji urządzenia.

Bezgrzałkowa pompa ciepła kosztuje nieco więcej niż standardowa pompa, ale pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo warto pamiętać, że aktualnie można skorzystać z różnych metod wsparcia, jeśli chodzi o instalację pompy ciepła. Mowa tu m.in. o możliwości skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego możliwe jest otrzymanie nawet do 18 tysięcy złotych dofinansowania na montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła
pompaaa