siedziba
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompy ciepła Gliwice. Pompa ciepła jako pewny i efektywny sposób ogrzewania budynków i wody użytkowej

Pompa ciepła to urządzenie, które zapewnia wystarczającą moc cieplną, aby zapewnić skuteczne ogrzewanie domu i uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Montaż pompy ciepła to ponadto dobry sposób na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (nie wytwarzają one spalin jak np. kotły na paliwo stałe). Dlaczego jeszcze instalacja pompy ciepła to dobry pomysł?

Czym są i jak działają pompy ciepła? Pompy ciepła Gliwice

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego obszaru do drugiego. Przenoszenie ciepła odbywa się przy pomocy czynnika chłodniczego. To ciepło jest następnie absorbowane przez wewnętrzną cewkę i krąży po całym domu, ogrzewając go. Można też odwrócić bieg pompy ciepła – zamiast ogrzewania domu, można ustawić opcję chłodzenia, co może być idealnym rozwiązaniem na lato.

Są różne typy pomp ciepła, które różnią się od siebie pod względem różnych czynników, m.in. łatwością montażu czy poziomem skomplikowania instalacji. I mimo że ogólna zasada działania i cel pozostają podobne, niektóre rodzaje pomp mogą się też sprawdzać lepiej niż inne w danym klimacie. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu pompy ciepła warto rozeznać się w temacie i zasięgnąć pomocy specjalisty, który zajmuje się tym na co dzień. Moc pompy ciepła musi być też dobrana do powierzchni budynku, żeby mogła działać odpowiednio wydajnie.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa pompa ciepła tego rodzaju? Pompy ciepła Gliwice

Pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie służące do pobierania ciepła z jednego miejsca i dostarczania go do innego. Najczęstszym zastosowaniem jest zapewnienie ogrzewania lub chłodzenia budynku. Standardowa pompa ciepła typu powietrze-woda składa się z jednostki zewnętrznej (umieszczanej na zewnątrz budynku) zawierającej sprężarkę i skraplacz oraz jednostki wewnętrznej zawierającej wężownicę parownika na szczycie zasobnika ciepłej wody. Jaka jest zasada działania pompy ciepła powietrze-woda?

Czynnik chłodniczy ma własną sprężarkę, która spręża gaz chłodniczy w jednostce zewnętrznej, oddając w tym procesie ciepło. Kiedy czynnik chłodniczy dociera do jednostki wewnętrznej, rozpręża się przez zawór rozprężny, ochładzając się i oddając jednocześnie więcej ciepła. Schłodzony gaz przechodzi następnie przez chłodnicę na zewnątrz, a cały proces powtarza się dotąd, aż cała energia zostanie przekazana z powietrza zewnętrznego do powietrza wewnętrznego w jednym pełnym cyklu pracy.

Bezgrzałkowe pompy ciepła powietrze-woda. Wysoka efektywność i niskie koszty eksploatacji. Pompy ciepła Gliwice

Nowoczesne bezgrzałkowe pompy ciepła zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne niż tradycyjne modele, bez konieczności wykorzystywania pomocniczej grzałki elektrycznej. Dzięki temu mogą osiągnąć wyższy współczynnik wydajności (COP), co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji urządzenia, a co za tym idzie – na obniżenie rachunków za prąd.

Bezgrzałkowa pompa ciepła, mimo że często droższa w zakupie, jest znacznie tańsza w eksploatacji. W zwykłych, powszechnie stosowanych pompach ciepła, każde uruchomienie grzałki wiążę się z wysokim poborem energii elektrycznej. Więc montaż pompy ciepła tego typu może i będzie tańszy, ale rachunki za prąd pozostaną wysokie. Nowoczesne pompy bezgrzałkowe, mimo że droższe na początkowym etapie, będą znacznie tańsze w użytkowaniu, co z pewnością będzie bardzo łatwe do zauważenia podczas przeglądania rachunków za energię elektryczną. Ponadto, ponieważ nie mają wysoce energochłonnej grzałki i są bardzo wydajne, nowoczesne systemy pomp ciepła mogą produkować znaczne ilości ciepłej wody nawet podczas siarczystych zimowych mrozów.

pompaaa

Pompy ciepła Gliwice. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – czy to ma sens?

Pompa ciepła wykorzystuje do działania energię elektryczną. Prąd jest wymagany do pracy pompy ciepła, dlatego pobór energii elektrycznej po zainstalowaniu pompy ciepła z pewnością się zwiększy. Można jednak zaradzić i na to. Dobrym sposobem jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Wykorzystując energię odnawialną, ogrzewanie pompą ciepła może okazać się tańsze niż z początku zakładaliśmy. Koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej zostaną znacząco zredukowane.

Montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną jest także rozwiązaniem ekologicznym. Decydując się na taki krok, wpływamy bezpośrednio na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a co za tym idzie – dbamy o środowisko naturalne. Takie rozwiązania są z kolei chętnie dofinansowywane przez urzędy. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji grzewczej w postaci pompy ciepła, można otrzymać środki finansowe, dzięki którym da się widocznie obniżyć koszty inwestycji. Przykładowo, korzystając z programu „Czyste Powietrze”, możemy otrzymać nawet do kilkunastu tysięcy złotych dofinansowania na montaż pomp ciepła. Warto więc rozważyć pompę ciepła jako sposobu na ogrzewanie swojego domu. To ekologiczne urządzenia, które będą działać sprawnie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.