siedziba
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompy ciepła Bydgoszcz. Dlaczego montaż pompy ciepła to dobre rozwiązanie? Wysoka efektywność i łatwość obsługi

Pompy ciepła są wykorzystywane powszechnie do ogrzewania budynków, ale także i do innych celów. Mogą służyć do podgrzewania wody, a także wydajnie chłodzić pomieszczenia, dlatego też przez wiele osób zostały przyjęte jako alternatywny klimatyzator. Na czym polega ich zasada działania? Czy instalacja pompy ciepła jest skomplikowana?

Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Zasada działania pompy ciepła Bydgoszcz

Pompy ciepła to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania budynków mieszkalnych i użytkowych. Stosuje się je w domach jednorodzinnych, ale mogą też ogrzewać hale magazynowe, przedsiębiorstwa produkcyjne itd.

Pompa ciepła wykorzystuje prąd do przenoszenia energii z jednego miejsca do drugiego. Dzięki temu sprawdza się zarówno w przypadku ogrzewania domu (praca w trybie ogrzewania), jak i usuwania ciepła z budynku (tryb chłodzenia). Istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła: powietrzne, wodne i geotermalne.

 • Pompy ciepła powietrze-woda pozyskują energię cieplną z powietrza zewnętrznego, transportując je do wnętrza domu. Obecnie urządzenia tego typu są najbardziej popularne ze względu na wysoką wydajność oraz łatwość montażu instalacji grzewczej.
 • Pompy ciepła typu gruntowego pobierają ciepło z ziemi, są dzięki temu często bardziej wydajne niż inne rodzaje systemów. Jednak montaż pomp ciepła tego typu wymaga więcej miejsca wokół budynku, a także bardziej skomplikowanych prac (odwierty, wykopy itd.).
 • Wodne pompy ciepła wykorzystują zbiorniki wodne – takie jak jeziora, stawy czy rzeki, bądź też specjalnie do tego celu wykopane studnie głębinowe – do ogrzewania domu lub podgrzewania wody użytkowej.Pompy ciepła Bydgoszcz – pompa ciepła powietrze-woda. Jak działają pompy ciepła tego rodzaju?

Ze względu na swoją wydajność i ekonomiczność pompy ciepła typu powietrze-woda są najczęściej stosowanym typem w zastosowaniach domowych. Montaż pomp ciepła tego rodzaju jest prosty, każdy wykwalifikowany instalator powinien sobie z tym szybko poradzić. Ale jak właściwie działa pompa ciepła powietrze-woda?

W trybie ogrzewania jednostka zewnętrzna absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego, przepuszczając czynnik chłodniczy przez sprężarkę i wężownicę skraplacza. Jednostka wewnętrzna zawiera wężownicę parownika, która absorbuje ciepło z jednostki zewnętrznej i przekazuje je do domu poprzez system rur z czynnikiem chłodniczym. Może też służyć do produkcji ciepłej wody użytkowej. W trybie chłodzenia pompa ciepła działa odwrotnie, pozbywając się ciepłego powietrza z wnętrza domu.

Dobrym pomysłem może być instalacja systemu paneli słonecznych w połączeniu z pompą ciepła powietrze-woda. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii elektrycznej, zapewniając prąd dla pompy ciepła, a jednocześnie pozwalając jej efektywnie działać.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie pompą ciepła? Pompy ciepła Bydgoszcz

Inwestycja w pompę ciepła może się okazać znakomitą decyzją dla każdego, kto myśli o nowoczesnej instalacji grzewczej na potrzeby domu lub firmy. Dlaczego warto wybrać pompę ciepła? Oto kilka powodów:

 • Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do chłodzenia i ogrzewania domu przez cały rok, zmniejszając rachunki za energię elektryczną, jednocześnie poprawiając komfort przestrzeni życiowej;
 • Pompy ciepła powietrze-woda są łatwe w instalacji i nie wymagają dużego nakładu pracy (nie ma konieczności wykonywania odwiertów czy innych skomplikowanych działań na posesji). Wykwalifikowany instalator może szybko uporać się z tym zadaniem;
 • Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, dzięki wyeliminowaniu konieczności płacenia wysokich rachunków za energię. Oznacza to niższe koszty eksploatacji urządzenia;
 • Można dobrać moc pompy ciepła odpowiednią do indywidualnych potrzeb. Pompa ciepła o mniejszej mocy sprawdzi się w domu jednorodzinnym, z kolei większy zakład może potrzebować pompy ciepła o większej mocy;
 • Ostateczny koszt pompy ciepła może być zredukowany dzięki skorzystaniu z dofinansowań i dotacji, m.in. z programu „Czyste Powietrze”. Programy takie pozwalają na tańszy montaż ekologicznych urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła, które nie powodują emisji zanieczyszczeń jak np. kocioł na paliwo stałe.

Korzyści wynikające z instalacji pompy ciepła powietrze-woda Dragon. Pompy ciepła Bydgoszcz

Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła powietrze-woda Dragon? Poniżej kilka powodów.

Wysoka efektywność urządzenia

Pompy ciepła są jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ogrzewanie domu lub firmy. Ich działanie polega na wydobyciu ciepła z powietrza zewnętrznego i przeniesieniu go do wnętrza domu za pomocą ciekłego czynnika chłodniczego. Oznacza to, że pompy ciepła zużywają mniej energii niż konwencjonalne systemy grzewcze, takie jak grzejnik elektryczny lub gazowy, i mogą być znacznie bardziej wydajne niż inne formy ogrzewania!

Niskie koszty eksploatacji

Jedną z największych zalet korzystania z pomp ciepła jest to, że są one tanie w eksploatacji (szczególnie korzystne jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi). Do tego – jeśli chodzi o pompy ciepła bezgrzałkowe – pobierają one niewielką ilość energii elektrycznej. Oznacza to, że można oszczędzać pieniądze na rachunkach za energię elektryczną!

Łatwy montaż pompy ciepła

Nasza pompa ciepła powietrze-woda jest łatwa w montażu. Instalacja pompy ciepła tego typu nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych czy innych specjalistycznych operacji. Sprawna ekipa z pewnością szybko upora się z tym zadaniem.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Dragon? Niezawodność i wysoka efektywność pompy ciepła Bydgoszcz

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię elektryczną do sprawnego i efektywnego ogrzewania budynków. Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła, stawiamy na wydajność i skuteczność. Dlaczego jednak warto wybrać pompę ciepła Dragon? Oto kilka powodów:

 • W przeciwieństwie do standardowej pompy ciepła, która wyposażona jest w grzałkę wewnętrzną i pobiera duże ilości energii elektrycznej na cele grzewcze, pompa ciepła Dragon nie ma takiego urządzenia. Zamiast tego wyposażono ją w nowoczesny system EVI, który umożliwia działanie pompy przy temperaturach zewnętrznych do -30 stopni Celsjusza;
 • Czynnik chłodniczy stosowany w pompach ciepła Dragon jest przyjazny dla środowiska – wykorzystują one nowoczesny R32, a nie stary i nieefektywny R410A;
 • Dragon oferuje pompy ciepła o mocy od 8 do 90 kilowatów – moc pompy ciepła dobierana jest w zależności od przeznaczenia i rodzaju budynku (budynek mieszkalny czy większe przedsiębiorstwo).