siedziba
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompy ciepła Bielsko-Biała – dlaczego montaż pompy ciepła to dobry pomysł? Wydajny sposób ogrzewania budynków

Pompy ciepła Bielsko-Biała – Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednej przestrzeni do drugiej. Działa ona podobnie jak klimatyzator, ale zamiast usuwać ciepło z wnętrza domu, wykorzystuje je do ogrzewania domu.

Pompy ciepła mogą być używane zarówno do ogrzewania w zimie, jak i do chłodzenia w lecie, dlatego są uznawane za uniwersalny system grzewczy. Na przykład, jeśli mieszkamy w umiarkowanym klimacie, możemy ogrzać swój dom za pomocą pompy ciepła w zimne miesiące, a podczas miesięcy letnich możemy uruchomić urządzenie w trybie odwrotnym i używać go jako klimatyzatora do chłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu nie musimy dodatkowo instalować klimatyzatora jako osobnego urządzenia w naszym domu.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania pompami ciepła. Zjawisko to nie powinno dziwić – pompy ciepła cechuje wysoka efektywność i wydajność, jeśli chodzi o ogrzewanie domu i uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Poza tym są to ekologiczne urządzenia, których użycie nie powoduje emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a co za tym idzie, pozwala chronić środowisko naturalne. Dodatkowo warto wiedzieć, że ogrzewanie pompą ciepła może stanowić sposób na zaoszczędzenie na energii elektrycznej i zredukowanie wysokości rachunków za prąd.

Pompa ciepła Bielsko-Biała – Budowa i działanie

Typowa pompa ciepła składa się z trzech głównych części:
jednostki zewnętrznej (montowanej na zewnątrz budynku), w której znajdują się wentylatory i sprężarki do przemieszczania powietrza przez kanały wentylacyjne;
jednostki wewnętrznej (znajdującej się w domu), która zawiera wężownicę parownika, przez którą przepływa chłodny czynnik chłodniczy;
sprężarki znajdującej się na zewnątrz domu (często umieszczonej w pobliżu jednostki zewnętrznej), która działa, wykorzystując energię elektryczną pochodzącą z zakładu energetycznego lub z instalacji fotowoltaicznej.

Oczywiście istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które mogą się różnić zarówno pod względem budowy, jak i szczegółów działania. Jednak ogólna zasada funkcjonowania pomp ciepła jest podobna, ponieważ urządzenia te są zaprojektowane przede wszystkim w celu ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej (oraz chłodzenia).

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda – Bielsko-Biała

Standardowe pompy ciepła reklamowane są jako energooszczędne i tanie. Jednak nie zawsze tak jest. Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do działania. W wielu pompach ciepła stosuje się grzałki, które pochłaniają mnóstwo energii elektrycznej z każdym uruchomieniem. Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda nie mają takich grzałek. Zamiast tego wyposażone są w sprężarkę z zaawansowanym systemem wtrysku pary EVI, która umożliwia płynną i wydajną pracę przy temperaturach zewnętrznych sięgających nawet do -30 stopni Celsjusza! Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej – rachunki za prąd mogą być dzięki temu znacząco zredukowane!

Dodatkowo, nowoczesne pompy ciepła pracują, wykorzystując wydajny, a zarazem ekologiczny czynnik chłodniczy R32 zamiast przestarzałego czynnika R410A, który cechuje się mniejszą wydajnością, a dodatkowo jest łatwopalny!

Pompa ciepła Bielsko-Biała – koszt montażu i eksploatacji

Pompa ciepła jako typ instalacji grzewczej to doskonały sposób podgrzewania wody użytkowej, a także ogrzewania domu. Decydując się na montaż pomp ciepła, pomagamy też zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej, czyli energii odnawialnej w czystej postaci, pomagamy naturze, a jednocześnie oszczędzamy.

Wyżej wspomniane były nowoczesne pompy ciepła z systemem EVI. To właśnie ich montaż, a zarazem rezygnacja z użycia energochłonnych grzałek, może pomóc nam w oszczędzaniu. Jeśli dodatkowo korzystamy z instalacji fotowoltaicznej, nasze oszczędności mogą wręcz przerosnąć nasze oczekiwania!

Jeśli natomiast chodzi o instalację pompy ciepła, jej koszt zależy od kilku czynników. W grę wchodzi tu moc pompy ciepła, jej rodzaj, wielkość obiektu, w którym będzie zainstalowana itd. Chcąc dowiedzieć się, ile będzie kosztować nas pompa ciepła, powinniśmy zgłosić się do specjalisty z branży, który pomoże nam ocenić, jaki rodzaj urządzenia będzie nam potrzebny, a także oszacować koszt pompy ciepła. Warto jednak pamiętać, że inwestując w pompę ciepła, możemy liczyć na dofinansowanie np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, który pozwoli nam zyskać nawet do kilkunastu tysięcy złotych dopłaty, co zdecydowanie zmniejszy koszty całej inwestycji.

Pompa ciepła powietrze-woda – dlaczego warto?

Dzięki pracy pompy ciepła możemy zapewnić sobie pewny sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Tego rodzaju urządzenia można użyć również do chłodzenia w lecie, co jest bardzo wygodne i czyni z pompy ciepła narzędzie uniwersalne. Warto dodać, że z pompą ciepła powietrze-woda doskonale zgrywa się ogrzewanie płaszczyznowe, które może być niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne grzejniki ścienne. Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda są ponadto łatwe w obsłudze, bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych, tanie w eksploatacji, a także ekologiczne i niezawodne. Warto rozważyć ten typ instalacji grzewczej podczas budowy domu lub wymiany starego systemu ogrzewania.