siedziba
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompa ciepła – niezawodny typ instalacji grzewczej

Na montaż pompy ciepła decyduje się dziś coraz więcej osób. Pompę ciepła wybierają zarówno posiadacze prywatnych posesji i domów jednorodzinnych, jak i właściciele dużych przedsiębiorstw. Co wpływa na taką popularność tych urządzeń? Na pewno wysoka efektywność pompy ciepła i niewielkie koszty eksploatacji, a także niezawodność samej instalacji grzewczej. Przed zakupem pompy ciepła warto się jednak zorientować w temacie, żeby wiedzieć, jak dobrać jej moc i w jaki konkretnie system warto zainwestować.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednej przestrzeni do drugiej. Działa ona poprzez wykorzystanie zewnętrznego źródła energii do przemieszczania ciepła. Można jej użyć do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, a także do chłodzenia budynków. Ten typ instalacji grzewczej sprawdzi się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków przemysłowych. Mając pompę ciepła, można też zrezygnować z tradycyjnych grzejników i zainstalować sobie ogrzewanie płaszczyznowe.

Pompy ciepła mają nieco podobne działanie do klimatyzatorów (mogą działać w trybie chłodzenia), jednak są też znaczące różnice. Najważniejszą z nich jest sposób, w jaki obydwa te urządzenia oddają chłód do wnętrza domu: podczas gdy klimatyzator wdmuchuje bezpośredni strumień powietrza do pomieszczeń, pompa ciepła wykorzystuje wodę krążącą w systemie – najczęściej jest to właśnie instalacja podłogowa.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Zasada działania pomp ciepła

Pompy ciepła przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego, wykorzystując energię elektryczną jako źródło zasilania. Są różne rodzaje pomp ciepła. Mogą one pozyskiwać ciepło z głębi ziemi, wykorzystując źródła wodne lub powietrze atmosferyczne.

Istotną kwestią jest to, że pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego, a nie do jego wytwarzania. Urządzenie pozyskuje ciepło z konkretnego źródła i transportuje je do miejsca przeznaczenia, gdzie jest ono następnie wykorzystywane np. do ogrzewania domu lub uzyskiwania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła są bardzo wydajne; mogą dostarczyć znacznie więcej energii niż elektryczne systemy ogrzewania oporowego potrzebują do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Zużywają również mniej energii elektrycznej niż spalinowe systemy grzewcze, takie jak kotły na paliwo stałe czy ogrzewanie olejowe, ponieważ wykorzystują własne ciepło odpadowe do generowania większej mocy.

Montaż pomp ciepła Białystok

Montaż pompy ciepła może poprawić jakość życia – wysoka efektywność pomp ciepła oraz ich duża wydajność to argumenty, które przemawiają za podjęciem decyzji o instalacji tego urządzenia. Są jednak także inne pozytywne aspekty inwestycji w pompę ciepła, np.:

  • Pompy ciepła są bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Jedną z największych zalet pomp ciepła jest to, że są one niezwykle tanie w eksploatacji. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te – zamiast gazu czy paliw stałych – wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania ciepła. W porównaniu do kotłów działających na wyżej wymienionych paliwach pompa ciepła jest w stanie wytworzyć znacznie więcej ciepła w tym samym czasie. Jest więc bardziej wydajna, a co za tym idzie – ekonomiczna.
  • Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia. Nie używają żadnych paliw kopalnych, takich jak olej lub gaz, a zamiast tego polegają na energii elektrycznej z sieci zasilania domu lub paneli fotowoltaicznych, jeśli użytkownik ma je zainstalowane na swojej nieruchomości. Pompa ciepła – w przeciwieństwie do kotłów olejowych lub pieców na drewno – nie powoduje więc emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
  • Pompa ciepła to urządzenie uniwersalne. Ponieważ zapewnia zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie, może być używana przez cały rok (nie trzeba np. inwestować dodatkowo w system klimatyzacji). Doskonale nadaje się też do podgrzewania wody użytkowej w domu czy firmie.
  • Pompy ciepła są bardzo łatwe w obsłudze. Ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga specjalnych umiejętności – jej obsługa jest bardzo łatwa. Wystarczy dowiedzieć się, jaka jest zasada działania pompy ciepła i w jaki sposób się z nią obchodzić – co nie jest szczególnie czasochłonnym zajęciem – i już można cieszyć się komfortowym ciepłem w domu.

Dlaczego pompa ciepła powietrze-woda to doskonały wybór?

Pompa ciepła powietrze-woda może być odpowiedzią na potrzeby osoby, która buduje nowy dom lub chce wymienić stare źródło ciepła na coś o większej efektywności. Wystarczy dobrać moc pompy ciepła do potrzeb budynku i wybrać odpowiedni model. Dlaczego jednak warto dać szansę pompie Dragon?

Z naszymi pompami ciepła ogrzewanie domu będzie bardzo wydajne, a do tego tanie! W pompach ciepła Dragon – w przeciwieństwie do innych pomp ciepła innych producentów – nie ma energochłonnych grzałek, które pobierają mnóstwo energii elektrycznej przy każdym uruchomieniu. Może to wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd nawet o 40%! Poza tym pompy ciepła Dragon są wyposażone w nowoczesny system EVI, który umożliwia im efektywną i płynną pracę nawet przy temperaturach zewnętrznych do -30°C. Warto również wspomnieć, że w pompach ciepła powietrze-woda marki Dragon stosujemy również ekologiczny i wydajny czynnik chłodniczy R32!

Niektórych może nieco zrażać to, ile kosztuje pompa ciepła. Warto jednak zauważyć, że aktualnie są różne programy, które pozwalają uzyskać duże dofinansowanie na montaż pompy ciepła (np. korzystając z programu „Czyste Powietrze”, można otrzymać aż do 18 tys. zł dofinansowania). Warto zainteresować się tematem i wybrać świadomie.