IMG-20220901-WA0001 (1)
IMG-20220905-WA0008 (1)

Pompa ciepła

Pewny i sprawdzony sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Dlaczego montaż pompy ciepła to dobry pomysł?

Pompy ciepła to nowoczesny i energooszczędny sposób na ogrzewanie, ale i chłodzenie domu. Mogą być stosowane jako uzupełnienie lub alternatywa zainstalowanego już systemu grzewczego.

Pompy ciepła są bardziej wydajne niż piece, ponieważ nie wymagają spalania do produkcji ciepła (jak kotły na paliwo stałe). Zamiast tego używają energii elektrycznej do przemieszczania ciepła z jednego obszaru do drugiego. Każdy, kto ma stary, nieefektywny kocioł i zaczyna poważnie zastanawiać się nad wymianą instalacji grzewczej, powinien rozważyć instalację nowoczesnej pompy ciepła. Może to zwiększyć nie tylko efektywność ogrzewania domu, ale także pozytywnie wpłynąć na inne aspekty.

Jak działają pompy ciepła? Kilka zdań wyjaśnienia

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego w efektywnym tempie. Robi to poprzez przemieszczanie ciepła, a nie jego wytwarzanie. Co istotne, pompy ciepła mogą służyć nie tylko do ogrzewania domu czy podgrzewania wody użytkowej, ale i – dzięki odwróceniu biegu – do chłodzenia w miesiącach letnich.

Pompy ciepła działają poprzez pobieranie ciepła z jednego miejsca (powietrze zewnętrzne, grunt, woda itd.) i oddawanie go do innego. Odbywa się to za pomocą silnika elektrycznego jako źródła energii dla cyklu chłodniczego, który pobiera ciepło z obszaru o niższej temperaturze i przenosi je do obszaru o temperaturze wyższej z wykorzystaniem substancji zwanej czynnikiem chłodniczym.

Pompy ciepła są powszechnie stosowane w wielu domach i budynkach biurowych czy przemysłowych. Wielu właścicieli domów używa również pomp ciepła jako substytutu centralnych systemów klimatyzacji, ponieważ są one bardziej opłacalne i przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne jednostki klimatyzacyjne. Korzystanie z pomp ciepła może być bardzo opłacalne dla użytkownika.

Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy? Pompy ciepła powietrze-woda, powietrze-powietrze, woda-woda i grunt-woda

Jeśli chodzi o pompy ciepła, istnieją różne typy tych urządzeń. Wyboru pompy dokonuje się w oparciu o to, czego klient potrzebuje, ale zależy to również od miejsca i klimatu, w którym mają zostać zainstalowane.

Z jakimi rodzajami pomp ciepła możemy się zatem spotkać?

  • Pompa ciepła powietrze-woda

Ten rodzaj pompy wykorzystuje energię z otoczenia – w tym przypadku to energia z powietrza zewnętrznego – do zapewnienia ogrzewania lub chłodzenia. Osiąga się to poprzez sprężenie czynnika chłodniczego i wykorzystanie tego sprężonego gazu do wytworzenia ciepła użytkowego, które jest następnie rozprowadzone w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Służy do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania wnętrz. Pompy ciepła powietrze-woda to jedne z najchętniej i najczęściej instalowanych typów pomp ciepła, m.in. z tego powodu, że są najłatwiejsze w instalacji.

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze

Ten typ pompy ciepła pracuje w bardzo podobny sposób do wyżej opisanej pompy powietrze-woda. Różnica polega na tym, że ciepło powstające w czasie skraplania czynnika roboczego nie zostaje przekazane wodzie, a powietrzu. Powietrze to jest kolejno wdmuchiwane przez wentylator do pomieszczeń w budynku. Warto dodać, że działanie pompy ciepła powietrze-powietrze nie wymaga instalowania grzejników, ale należy pamiętać o zamontowaniu kanałów nawiewnych, które rozprowadzą ciepło po wnętrzu.

  • Pompa ciepła woda-woda

Urządzenie to pobiera energię cieplną z wody gruntowej poprzez studnię czerpalną i przekazuje ją do systemu grzewczego domu. Schłodzona woda wraca następnie do ziemi przez studnię zrzutową. Woda gruntowa jest efektywnym magazynem ciepła słonecznego. Zarówno płytkie, jak i głębokie zbiorniki zawierają ten zasób, przy czym temperatury są najwyższe w pobliżu dna. Z tego powodu większa głębokość zbiornika przekłada się na wydajniejszą pracę pompy ciepła typu woda-woda.

  • Pompa ciepła grunt-woda

Gruntowe pompy ciepła pobierają energię z ziemi, wykorzystują ją do ogrzewania powietrza w domu i zaopatrzenia w ciepłą wodę, a następnie zwracają to ciepło z powrotem do ziemi. Warto wiedzieć, że w przypadku pompy gruntowej konieczne jest wykonanie na działce pewnych prac ziemnych, takich jak np. odwierty. Instalacja pompy ciepła grunt-woda jest więc nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o montaż. Sprawdza się natomiast dobrze w klimacie umiarkowanym i chłodnym.

Pompa ciepła powietrze-woda – wysoka efektywność pompy ciepła. Zalety takiego systemu

Jak zostało wyżej wspomniane, pompy ciepła powietrze-woda są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych rodzajów instalacji grzewczych. Montaż pompy ciepła nie wymaga w tym przypadku wiele pracy – sprawna ekipa jest w stanie uporać się z nim bardzo szybko. Dodatkowo nie trzeba do instalacji wykonywać żadnych wykopów czy odwiertów na działce, co dodatkowo skraca czas montażu i obniża ogólny koszt inwestycji. Instalacja pompy ciepła powietrze-woda, poza wymienionymi wyżej, niesie ze sobą jeszcze inne korzyści. Jakie? Oto kilka z nich:
Pompy ciepła tego rodzaju można instalować zarówno w nowo wybudowanych budynkach, jak i w tych już istniejących. Nie zajmują dużo miejsca, nie ma też potrzeby, by wygospodarować na działce dodatkową przestrzeń na składowanie opału (jak to bywa w przypadku kotła na paliwo stałe)
Pompy ciepła to bardzo bezpieczne systemy grzewcze – nie trzeba obawiać się o ryzyko zaczadzenia czy pożaru
Pompy ciepła powietrze-woda są ciche, a także intuicyjne i łatwe w obsłudze
Pompy nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery, są to więc bardzo ekologiczne urządzenia
Możliwe jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co powoduje obniżenie rachunków za energię elektryczną i obniża koszty eksploatacji pompy ciepła
Pompy ciepła mogą służyć zarówno do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej, jak i do chłodzenia domu, są więc uniwersalne i wielofunkcyjne;
Pompy ciepła nie wymagają montażu tradycyjnych grzejników – często stosuje się w ich przypadku efektywne ogrzewanie płaszczyznowe

Pompy ciepła Dragon. Montaż pompy ciepła w instalacjach domowych i przemysłowych

Pompy ciepła typu powietrze-woda firmy Dragon to gwarancja zadowolenia. Ogrzewanie pompą ciepła Dragon jest efektywne i energooszczędne. Pompy wykorzystują energię odnawialną, więc są też ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Czym jeszcze wyróżniają się pompy ciepła Dragon na tle produktów konkurencji?

  • Pompy ciepła Dragon, w przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku, są zasilane sprężarkami Panasonic typu DC Inverter. Ponadto zamiast energochłonnych tradycyjnych grzałek, wykorzystują nowoczesny system EVI (Enhanced Vapor Injection). Dzięki temu mogą bez problemu pracować nawet przy temperaturach zewnętrznych siegających -30 stopni Celsjusza.
  • Dragon oferuje pompy ciepła o różnej mocy. Do zastosowań domowych moc pompy ciepła wynosi od 8 kW, natomiast jeśli chodzi o zastosowanie przemysłowe, moc pompy ciepła może wynosić do 90 kW.
  • Pompa ciepła powietrze-woda Dragon to urządzenie wysoce energooszczędne. Klient, który zdecyduje się na montaż pompy ciepła Dragon, może liczyć nawet na 40% niższe rachunki niż w przypadku używania pomp ciepła innego producenta.
  • Dragon zapewnia aż 7 lat gwarancji na pompy i podzespoły, podczas gdy inni producenci dają swoim klientom jedynie 5-letni okres gwarancyjny, dodatkowo jest to często gwarancja na jedynie wybrane elementy pompy ciepła.
  • Dragon jest w stanie w ciągu 24 godzin od zgłoszenia pojawić się na miejscu w razie awarii pompy i zająć się usterką. W razie potrzeby firma gwarantuje wymianę pompy ciepła na nową na czas sprawdzenia przyczyny awarii.
Pompa ciepła
Pompa ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszt pompy ciepła do ogrzewania budynków

Koszt pompy ciepła zależy od różnych czynników. Należy do nich m.in. moc pompy ciepła. Pompa ciepła do użytku domowego o niższej mocy z pewnością będzie nieporównywalnie tańsza niż pompa o dużej mocy do zastosowań przemysłowych. To, ile kosztuje pompa ciepła – czyli właściwa wycena instalacji – da się określić dopiero po zebraniu większej ilości informacji. Koszt montażu pompy ciepła może z początku wydawać się wysoki, jednak inwestycja z pewnością szybko się zwróci. Instalacja pompy ciepła to komfort, wygoda i pewność, na które warto się zdecydować.

Warto wiedzieć, że aktualnie istnieją różne programy dofinansowań. W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie na wymianę starego i mało efektywnego źródła ciepła na nowoczesną pompę ciepła, które może wynieść nawet do 55,600 zł. Jest też możliwość skorzystania z programu „Moje Ciepło” promującego energię odnawialną – w tym przypadku możliwe jest otrzymanie do 7,000 zł dofinansowania a z kolei w programie “Mój Prąd 5.0” dotacja wynosi 26,400 zł. Warto dowiedzieć się więcej, np. poprzez rozmowę z konsultantem, który będzie w stanie doradzić klientowi i pomóc w dopełnieniu wszelkich formalności.