Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzać swój dom w sposób ekologiczny i jednocześnie oszczędny? Pompy ciepła to urządzenia, które zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Zawdzięczają to swoim licznym zaletom oraz szerokiemu zastosowaniu. W tym wpisie przedstawiamy podstawowe rodzaje pomp ciepła oraz ich działanie.

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego, wykorzystując energię mechaniczną lub cieplną. Działa na podobnej zasadzie jak lodówka czy klimatyzator, jednak jej głównym zadaniem jest ogrzewanie budynków i podgrzewanie wody użytkowej. Niektóre modele pomp ciepła mogą również pełnić funkcję chłodzenia. Urządzenia te cechuje wysoka efektywność, dlatego są chętnie wybierane jako źródło ciepła w instalacjach grzewczych w domach oraz systemach do grzania ciepłej wody użytkowej.

Jakie są najpopularniejsze typy pomp ciepła?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów pomp ciepła takich jak: pompa ciepła powietrze-powietrze, pompa ciepła powietrze-woda, pompa ciepła woda-woda oraz pompa ciepła grunt-woda. Każdy z tych typów charakteryzuje się innym źródłem ciepła oraz sposobem jego przekazywania do systemu grzewczego.

Pompa ciepła powietrze-powietrze (czyli inaczej powietrzne pompy ciepła z Lubina albo każdej innej lokalizacji) wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Pobiera powietrze atmosferyczne za pomocą wentylatorów. W lecie może pełnić funkcję chłodzenia budynku. Pompy ciepła powietrze-woda są najchętniej i najczęściej instalowanymi typami pomp ciepła ze względu na łatwość montażu oraz możliwość zastosowania na każdym rodzaju działki.

Pompa ciepła woda-woda pobiera energię cieplną z wody gruntowej, a pompa ciepła grunt-woda – z ziemi. W przypadku tego drugiego typu konieczne jest wykonanie prac ziemnych na działce, co sprawia, że montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Pompy ciepła grunt-woda sprawdzają się najlepiej w klimacie umiarkowanym i chłodnym.

Zalety korzystania z pomp ciepła

Decydując się na montaż pompy ciepła, można liczyć na wiele korzyści. Są to między innymi: ekologiczne działanie (brak emisji zanieczyszczeń), łatwość obsługi, możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną czy wysoka efektywność działania.

Wybór odpowiedniego typu pompy ciepła zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków na działce. Warto rozważyć tę formę ogrzewania jako ekologiczną i efektywną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych wykorzystujących nieodnawialne źródła energii takie jak paliwa kopalne.