Nowoczesne technologie, które rozwijają się ze względu na dążenie do ekologicznego stylu życia, sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii oraz emisji zanieczyszczeń. Jednym z takich innowacyjnych systemów jest pompa ciepła. To energooszczędne i przyjazne środowisku urządzenie służące do ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej oraz chłodzenia budynków.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Zastanawiając się nad wymianą starej instalacji grzewczej lub poszukując rozwiązania dla nowego domu, warto rozważyć zainwestowanie w pompę ciepła. Jest to wydajne urządzenie, które w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców nie wymaga spalania paliw stałych ani gazu, co redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu pompy ciepła są przyjazne dla środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Ponadto ich działanie polega na przenoszeniu ciepła z jednego obszaru do drugiego za pomocą energii mechanicznej lub cieplnej, co wpływa na efektywność i oszczędność energetyczną.

W jaki sposób pompa ciepła ogrzewa budynek i wodę?

Pompy ciepła działają na zasadzie pobierania energii cieplnej z otoczenia (powietrza, gruntu lub wody) i przekazywania jej do budynku. Pierwszym zadaniem urządzenia jest odebranie i przekazanie energii z otoczenia – jeśli odbywa się to z gruntu, to wykorzystywany jest roztwór glikolu, a w przypadku powietrza – energia otoczenia zostaje przekazana bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego. Za pomocą odebranego ciepła, następuje odparowanie czynnika roboczego w parowniku. Kolejno, para czynnika roboczego trafia na zasilaną energią elektryczną sprężarkę, gdzie następuje podniesienie jej temperatury, a następnie oddanie ciepła skraplaczowi, z którego podawane jest ciepło do obiegu grzewczego budynku. W wyniku tego procesu następuje skroplenie pary czynnika roboczego (przyjmuje ona postać ciekłą pod wysokim ciśnieniem) i końcowo – obniżenie jego ciśnienia i zamknięcie cyklu.

Pompy ciepła są wyjątkowo wszechstronne, gdyż można je stosować do ogrzewania oraz chłodzenia, a także do podgrzewania wody użytkowej. Praca pompy ciepła opiera się na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego, co pozwala na przenoszenie ciepła między dwoma obszarami. Szeroka gama dostępnych rodzajów pomp ciepła sprawia, że każdy może wybrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Wyróżniamy między innymi pompy ciepła powietrze-woda, powietrze-powietrze, woda-woda oraz grunt-woda. Wszystkie te typy pomp różnią się źródłem energii oraz sposobem przekazywania ciepła do budynku.

Wybór pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak wysoka efektywność energetyczna, ekologiczność czy uniwersalność. Ponadto, w przypadku instalacji pompy ciepła powietrze-woda, nie są wymagane żadne prace ziemne ani wykopy, co obniża koszty montażu. Pompy ciepła są cichymi i łatwymi w obsłudze urządzeniami, które można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co dodatkowo zredukuje rachunki za energię elektryczną. Decydując się na pompę ciepła, warto również pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych, co dodatkowo może obniżyć koszt inwestycji.